piwik


11 tydzień ciąży

jedenasty tydzień ciążyDziecko nadal bardzo intensywnie rośnie. Teraz mierzy już około pięciu centymetrów i waży mniej więcej dziewięć gramów. Skóra zaczyna nabierać koloru, nie jest już mlecznobiała, jednak nadal jest cienka i przezroczysta. Jego ciałko coraz bardziej się prostuje a tułów wydłuża. Głowa jest nieproporcjonalna do reszty ciała. Stanowi mniej więcej jego połowę. Uwidacznia się za to podbródek oraz wydłuża się i smukleje szyja. Pojawiają się także zalążki paznokci. Serduszko posiada już cztery komory i bije coraz mocniej i sprawniej. Dziecko połączone jest z łożyskiem poprzez pępowinę. Dostarcza ono niezbędnych składników odżywczych. Ciałko żółte stopniowo zanika, a w łożysku rozrasta się sieć naczyń krwionośnych. Podczas badania USG lekarz jeszcze nie jest w stanie stwierdzić płci dziecka.

W Twoim wyglądzie zachodzi teraz bardzo dużo korzystnych zmian. Cera jest ładniejsza, włosy gęstsze a piersi ładnie zaokrąglone. Jednak mogą się także pojawić tej mniej korzystne zmiany takie jak na przykład obfitsze kształty. Jeżeli do jedenastego tygodnia ciąży Twoja waga podskoczyła o więcej niż jeden kilogram to znak aby dokładnie przyjrzeć się swojej diecie. Teoretycznie w pierwszym trymestrze nie powinna się ona widocznie zmienić. Jest to jednak uzależnione od tego ile ważyłaś przed ciążą. Jeżeli miałaś niedowagę, to organizm może chcieć nadrobić te brakujące kilogramy. Może się również zdarzyć, że w skutek silnych wymiotów waga spadła. Należy unikać obfitych posiłków. Bardziej chodzi o to żeby podjadać a nie żeby się najadać. Zamiast dwóch lub trzech posiłków lepiej zjadać pięć lub sześć. Warto wiedzieć, że obfite posiłki mogą wywołać uczucie wzdęcia.

W Twoim organizmie cały czas szaleją hormony. Piersi coraz silniej na nie reagują. Są coraz wrażliwsze, pełne i ciężkie. Uwidaczniają się gruczoły łojowe wokół brodawek, które wyglądają jakbyś cały czas miała gęsią skórkę. Możesz także odczuwać w piersiach mrowienie.

Bardzo prawdopodobne jest, że nadal będziesz podlegała bardzo silnym i nagłym zmianom nastroju. Postaraj się je zaakceptować. Płaczliwość, rozdrażnienie oraz nieracjonalność to typowe oznaki bycia w ciąży. Na szczęście w najbliższym czasie powinny się skończyć. Również Twoja ochota na seks może szybko ulegać zmianom. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie pozycję będą dla Ciebie wygodne. Jeżeli obawiasz się o swoje dziecko i o to czy przepadkiem podczas igraszek z partnerem nie zrobicie mu krzywdy to najlepiej porozmawiaj o tym z e swoim lekarzem prowadzącym.

W czasie ciąży możesz odczuwać także bóle głowy. Są one spowodowane wzrostem ciśnienia i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w twoim ciele. Jeżeli na przykład przed ciążą miałaś problemy z wysokim ciśnieniem to teraz powinnaś je mierzyć mniej więcej raz w tygodniu. Zanim sięgnie się po tabletki, należy spróbować pomasować skronie lub udać się na spacer. Jeśli jednak nie przyniesie to ulgi, skontaktuj się ze swoim ginekologiem, on podpowie jakie tabletki można zażyć. W razie niemożności skontaktowania się z nim możesz zażyć leki z paracetamolem.

Również jedną z bardziej dokuczliwych dolegliwości podczas ciąży jest zgaga. Można jednak łatwo zapobiec jej objawom:

  1. Unikaj kwaśnych, pikantnych, tłustych oraz bardzo gorących potraw. Dobrze też jest odstawić kawę oraz napoje gazowane.
  2. Jedz minimum pięć, sześć posiłków dziennie.
  3. Pij dużo wody niegazowanej (nie podczas posiłku). Pomóc może także szklanka mleka bądź jogurtu.
  4. Nie kładź się spać tuz po posiłku. Odczekaj minimum dwie godziny.
  5. Zjedz kilka migdałów na raz, kolejną porcję za dwie, trzy godziny.