piwik


13 rodzajów zmarszczek

Mówi się, że mężczyznom dodają uroku, a kobiety deklasują. I choć wiele pań próbuje się z nimi zaprzyjaźnić, bywa to szorstka przyjaźń. Może więc warto dowiedzieć się jak najwięcej o nieodłącznych towarzyszkach życia każdego z nas. Pierwsze pojawiają się już około 30 roku życia i są efektem wielu czynników – upływu czas, chorób, trybu życia i sposobu pielęgnacji.

Za mało kolagenu

13 rodzajów zmarszczekTak naprawdę są wynikiem rozchodzenia się włókien kolagenowych w skórze, które nadają jej jędrność i sprężystość. Z wiekiem jest go coraz mniej, podobnie jak elastyny, a efekty tego procesu widoczne są na skórze. Za ich powstawanie odpowiedzialne jest także zbyt małe nawodnienie skóry i związane z tym znikanie z jej struktur kwasu hialorunowego. Przyczyną zmarszczek jest także kurczenie się skóry podczas grymasów mimicznych, choć lepiej mieć zmarszczki od śmiechu niż bruzdy od płaczu.

Płytkie i głebokie

Można podzielić je ze względu na głębokość na płytkie i głębokie. Te pierwsze to zazwyczaj mimiczne i kurze łapki. Do drugich kwalifikują się te na czole, policzkach i szyi.

Mimiczne

Z nimi musimy zaprzyjaźnić się najwcześniej, ponieważ wywołuje je skurcz mięśni twarzy, pierwsze powstają wokół delikatnej skory oczu, czyli kurze łapki, na czole i w okolicy ust.

Poduszkowe

Jak nazwa wskazuje pojawiają się w czasie snu, gdy odgniatamy sobie skórę na poduszce. W ciągu dnia znikają, ale z wiekiem już na coraz krótszy czas.

Statyczne

Są wzmocnieniem mimicznych i sennych, winna jest coraz bardziej starzejąca się skóra, a ich trwałość nie zmniejsza się nawet po naciągnięciu.

Grawitacyjne

To one odpowiadają za zmianę rysów twarzy, ponieważ skóra tracąc sprężystość powoduje zmianę owalu, a w opadających fałdach pojawiają się nowe zmarszczki.

Papierowe

Wprawdzie wyglądają jak zmarszczki, ale tak naprawdę są jedynie wgłębieniami w naskórku wywołanymi zbyt suchą skórą. I są jedynymi zmarszczkami, które znikną po jej odpowiednim nawilżeniu.

Płodowe

Są z nami od urodzenia i nie mamy żadnego wpływu na ich powstanie, można je zaobserwować np. na szyi jako poprzeczne linie.

Starcze

Są uwarunkowane genetycznie i pojawiają się z upływem lat, gdy ubywa kolagenu oraz tkanki tłuszczowej, a żywa mimika twarzy rzeźbi następne bruzdy.

Posłoneczne

Powstają po długotrwałym wystawianiu się na promienie UV, występują najczęściej na twarzy i karku. Są łatwo rozpoznawalne, bo mają charakterystyczny kształt przypominający nieco romb. Zazwyczaj tym zmianom towarzyszą przebarwienia.

Ruchome

Można je zauważyć na dłoniach i stopach, a ich występowanie zależy od ilości i wytrzymałości tkanki podskórnej.

Naszyjnik Wenus

Tak nazywane są charakterystyczne poziome zmarszczki na szyi, a ich powstawanie jest nie tylko wynikiem upływu lat, ale również sposobu trzymania szyi, czy niewłaściwej postawy podczas chodzenie.

Kod kreskowy

Tak nazywane są zmarszczki palacza, które tworzą się prostopadle do granicy ust i występują najczęściej około 45 roku życia. Niekiedy powstają wskutek braków w uzębieniu.

Małpi pyszczek

To są po prostu bruzdy przynosowe, które biegną od nosa do ust i występują już około 40-stki, z wiekiem pogłębiają się wskutek opadania policzków.