piwik


23 tydzień ciąży

dwudziesty trzeci tydzień ciążyNa tym etapie dziecko ma około dwudziestu centymetrów i waży ponad pół kilograma. Czyli tyle co połowa torebki cukru. Całkiem sporo. Gdybyś mogła zajrzeć do wnętrza swojego brzucha to zobaczyłabyś,że dziecko ma bardzo dużo luźnej skóry. A to dlatego, że rośnie ona szybciej niż tkanka tłuszczowa. Nie ma się jednak czym martwić. Za jakiś czas będzie jej na tyle dużo, że stanie się bardziej napięta i mniej przejrzysta. Na tym etapie ciązy widać przez nią jeszcze wszystkie narządy wewnętrzne oraz kości dziecka. Ma ona lekko czerwonawy odcień, ponieważ przebijają spod spodu naczynia krwionośne.

Mów do maleństwa tak często jak tylko się da. W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko bardzo uważnie cię słucha. Rozpoznaje Twój głos dochodzący do niego wraz z wieloma innymi dźwiękami. Również kiedy przyjdzie na świat od razu wyłapie go wśród innych dźwięków.

Część naukowców uważa, że dzieci w łonie matki czują jak rodzice uprawiają seks. Kiedy mama przeżywa orgazm ich serduszko wtedy zwalnia lub przyspiesza. Wynikać to może z ruchów, które wykonuje się podczas stosunku lub ze skurczów macicy podczas szczytowania. Powodem tego może być także fala endorfiny, czyli hormonów szczęścia. Najważniejsze, że odczuwane przez maleństwo kołysanie jest bardzo przyjemne.

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży bardzo dobrze odczuwasz już aktywność swojego dziecka. Te malutkie rączki i nóżki potrafią z dość dużą siłą uderzać. Te ćwiczenia mogą być widoczne z zewnątrz i bardzo często stają się one fantastyczną rozrywką dla osób z Twojego najbliższego otoczenia.

Zdarza się, że czujesz rytmiczne ruchy wewnątrz swojego brzucha. To tylko maleństwo ma czkawkę. Nie ma się czego obawiać, to oczywiście nie jest nic groźnego. Może tylko wyglądać dość niezwykle.

Warto pamiętać o regularnych ćwiczeniach. Dobrym sposobem na to jest gimnastyka w wodzie. Regularne zajęcia na basenie to polepszenie krążenia krwi u Ciebie i Twojego dziecka, dzięki temu maluch lest lepiej dotleniony. Utrzymanie dobrej kondycji w czasie ciąży to łatwiejszy poród oraz połóg.

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży mogą się pojawić skurcze Braxtona-Hicksa. Są one bezbolesne i nieregularne. To przygotowania macicy do porodu. Z czasem staną się one silniejsze. Nie ma co się martwić. Dla dziecka są one zupełnie bezpieczne.

Za sprawą hormonów Twoja skóra mogła zmienić kolor. Pojawiły się na niej przebarwienia i pieprzyki. Jest kilka rodzajów zmian skórnych których możesz się spodziewać. Pierwsze to ciemna linia na brzuchu. Jest to tak zwana kresa biała. Pod wpływem hormonów zmienia ona swój kolor na ciemniejszy. U kobiet w ciąży nazywana jest kresą czarną. Jej wyrazistość zależy od karnacji. Jest bardzo wyraźna u kobiet z ciemniejszą natomiast te z jaśniejszą mają ją praktycznie niewidoczną. Kolejną rzeczą są plamy na twarzy. Jest to chloasma czyli tak zwana maska ciążowa. Są to przebarwienia na nosie policzkach i czole. Często układają się one w symetryczne plamy lub wyglądają jak konfetti. Kobiety z jasną karnacją zazwyczaj mają ciemne przebarwienia natomiast te z ciemną karnacją odwrotnie. Pojawiają się także pieprzyki oraz piegi. Zdarza się również, że skóra ciemnieje w miejscach , które są częściej pocierane jest tak na przykład z wewnętrzną stroną ud.

Większość z tych plam i przebarwień zanika w kilka miesięcy po porodzie. Jeżeli jednak stanie się tak, że nie znikną lub chciałabyś aby działo się to szybciej to należy udać się do dermatologa. Przepisze ci on krem wybielający, którego nie wolno stosować podczas karmienia piersią. Może też zalecić odpowiednie zabiegi. Przebarwienia mogą też się pojawić na skutek działania promieni słonecznych. Dlatego warto pamiętać o stosowanie kremu z filtrem.