piwik


3 sposoby na trądzik młodzieńczy

Nierozerwalnie związany z dojrzewaniem, stanowi zmorę większości nastolatków i młodych ludzi w wieku od 12 do 25 lat. Objawia się brzydkimi zmianami na skórze twarzy i pleców. Powodem są zmiany hormonalne wpływające na pracę gruczołów łojowych. U chłopców i młodych mężczyzn za taki stan rzeczy odpowiadają androgeny, natomiast u dziewcząt i kobiet – estrogeny, stąd nasilenie zmian skórnych w okresie przedmiesiączkowym. Wówczas na delikatnej skórze twarzy pojawia się wzmożony łojotok powodujący tworzenie się zaskórników, krost, czy grudek. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim absolutnie nie wolno wyciskać i zanim zaczniemy samodzielną terapię, warto wcześniej zasięgnąć porady dermatologa. Wprawdzie na rynku jest dostępna szeroka gama specyfików reklamowanych jako skuteczny środek na wypryski, ale są skuteczne w przypadku niewielkich zmian na skórze.

 Antybiotyk na wypryski

Zazwyczaj lekarz przepisuje antybiotyki. Jednak, aby zaczęły odnosić skutek trzeba je przyjmować przez dłuższy czas – przez kilka tygodni, a w skrajnych przypadkach nawet miesięcy. Taka terapia nie pozostaje niestety obojętna dla organizmu, wraz z poprawą stanu skóry pogarsza się stan układu pokarmowego, pozbawionego dobroczynnego działania flory bakteryjnej, a to z kolei skutkuje niewłaściwą pracą jelit z pojawieniem się uporczywych biegunek włącznie. Dlatego dodatkowym działaniem powinna być kuracja ziołowa. Oczywiście koniecznie musi być wspomagana odpowiednim menu.

Dieta trądzikowa

sposoby na trądzik młodzieńczyPodstawą są produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce. Witaminy z grupy A oraz D i E poprawią zdecydowanie jakość skóry, dlatego warto wzbogacić jadłospis o ryby, orzechy oraz oliwę z oliwek. Ostatnio naukowcy doszli do wniosku, że czynnikiem trądzikotwórczym może być nadmiar witaminy B 12 – która występuje w drobiu, wieprzowinie, wołowinie, podrobach, a także w mleku, serach, żółtkach jaj. Ale uwaga – niedobór tych składników również jest szkodliwy dla wrażliwej cery nastolatka. Oczywiście sprzymierzeńcem jest również woda, dzienna dawka przy cerze trądzikowej to minimum 1,5 l wyłącznie niegazowanej wody mineralnej. Zakazane natomiast są ostre dania i przyprawy, takiej jak musztardy i keczupy, trzeba tez ograniczyć kakao, czekoladę i słodzone napoje a także potrawy wzbogacone o substancje poprawiające smak.

Zioła na trądzik

Herbatki, napary mogą skutecznie zwalczyć objawy burzy hormonalnej, jest tylko jedne warunek – trzeba stosować je regularnie przez co najmniej kilka tygodni, a tak naprawdę efekty daje stosowanie ziołowych specyfików przez kilka miesięcy. Herbata z fiołka trójbarwnego zmniejsza wydzielanie łoju, oczyszcza organizm z toksyn i wygładza skórę. Nagietek to cudowny lek na wiele dolegliwości, ma działanie przeciwzapalne i doskonale działa na problemy skórne. Z kolei perz, niedoceniany jako zioło, z racji dużej zawartości krzemionki bywa pomocny w zwalczaniu zanieczyszczeń skórnych. Rumianek działając przeciwzapalnie zmniejsza objawy trądziku, zwłaszcza, gdy stosuje się go do przemywania miejsc zaatakowanych nadmiernym wydzielaniem łoju. A korzeń łopianu ze względu na właściwości antybakteryjne, grzybobójcze i przeciwzapalne może nie tylko zmniejszyć wielkość wyprysków, ale jednocześnie wzmocnić włosy.