piwik


32 tydzień ciąży

trzydziesty drugi tydzień ciążyWłaśnie rozpoczął się ósmy miesiąc ciąży. Dziecko ma już czterdzieści osiem centymetrów długości i waży mniej więcej tysiąc osiemset gramów. Nie tylko ono rośnie ale również przygotowuje się do przyjścia na świat.

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dizecko trenuje umiejętności, które przydadzą mu się po urodzeniu. Od połykania, ruchów oddechowych aż po ssanie i kopanie. Większość dzieci jednak najbardziej fascynuje ssanie kciuka.

Teraz skóra dziecka staje się coraz mniej przejrzysta. W miarę upływu czasu gromadzi się pod nią tkanka tłuszczowa, wtedy zmienia się ona na matową. Coraz bardziej wyglądem przypomina ona twoją skórę.

Jeżeli u dziecka stwierdzono jakieś wady, to część z nich można już zoperować. W ostatnich latach zostały opracowane naprawdę bardzo skuteczne metody leczenia płodu. Lekarze są już w stanie leczyć dzieci będące w łonie matki. Między innymi z chorób utrudniających odpływ moczu, guzy, występujące w klatce piersiowej, wrodzone wady serca, przepuklinę przeponową czy guzy okolicy krzyżowo-guzicznej.

Ulega zmianie sposób poruszania się dziecka. Jego ruchy stają się słabsze, a przede wszystkim mniej skoczne. Jest już ono na tyle duże, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na wykonywanie fikołków. Nie ma też możliwości na tak częste obracanie się gdyż zapewne jest już ułożone główką w dół, gotowe do porodu. Gdyby zdarzyła się sytuacja, że przyszłoby na świat w tej chwili to ma ogromną szansę na przeżycie.

W ósmym miesiącu ciąży będziesz prawdopodobnie czerpać radość z oczekiwania na narodziny swojego dziecka. Jednocześnie możesz odczuwać ogromne zmęczenie i złość z powodu coraz bardziej powiększającego się brzuszka. To, jak on rośnie jest bardzo indywidualną sprawą. Jednak w  trzydziestym drugim tygodniu ciąży żadna mama nie ma już małego brzuszka.

Duża część kobiet w tym okresie ciąży pragnie jak najszybszego i szczęśliwego rozwiązania. Szczególnie, że ogromna macica, wypełnia już niemal całą jamę brzuszną. Jej objętość wzrosła od początku ciąży niemal pięćset razy. Jej dno znajduje się teraz pod żebrami.

Jeśli męczą się napady głodu w nocy a po nich przychodzi zgaga to przygotowuj sobie na kolecje potrawy, które są bogate w węglowodany, na przykład makaron, ryż płatki, pieczywo. Utrzyma to wysoki poziom glukozy we krwi i pozwoli wytrzymać całą noc bez wędrówek do lodówki.

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży możesz zaobserwować, że z twoich piersi wycieka siara. Jest to gęsty żółty płyn, który pojawią się przed mlekiem właściwym. Nie ma żadnych powodów do niepokoju, a wręcz przeciwnie. Jest to znak, że organizm coraz bardziej przygotowuje się do narodzin dziecka. Nie przejmuj się jednak jeśli nie masz teraz siary. Nie u każdej kobiety pojawia się ona przed porodem. Na wszelki wypadek kup sobie wkładki laktacyjne i włóż je do stanika. Uchroni to ubranie przed pobrudzeniem.

W ósmym miesiącu kształt brzucha i jego wielkość to sprawa bardzo indywidualna. Zależy to od bardzo wielu czynników. Jego kształt tak naprawdę niewiele na wspólnego z wielkością dziecka. Duży brzuch w ciąży wcale nie musi oznaczać, że przyszła mama urodzi duże dziecko. Nie bez znaczenia jednak pozostaje jego ułożenie. Zależność jest prosta, to co dzieje się wewnątrz brzucha wpływa jak wygląda on na zewnątrz.

Jedyną oceną. Której można zaufać co do wielkości dziecka to ta wykonana przez lekarza. Nie należy słuchać opinii sąsiadek czy znajomych. Wielkość dziecka można dokładnie określić wykonując badanie USG.