piwik


35 tydzień ciąży

trzydziesty piąty tydzień ciążyJuż bardzo wyraźnie czujesz dziecko, prawda? Nic w tym dziwnego skoro w trzydziestym piątym tygodniu ciąży waży ono od dwóch tysięcy trzystu do dwóch tysięcy pięciuset gramów i mierzy jakieś czterdzieści do pięćdziesięciu centymetrów. Do czasu porodu przytyje jeszcze mniej więcej jeden kilogram. Jednak w kolejnych tygodniach nie będzie już tak szybko rosło wzdłuż.

Płuca dziecka dojrzewają. W trzydziestym piątym tygodniu jest już w nich wystarczająco dużo sukraktantu, czyli substancji zapobiegającej zapadanie się i sklejanie pęcherzyków płucnych przy wydechu. Dzieci urodzone przed trzydziestym piątym tygodniem muszą mieć go dostarczanego przez specjalną rurkę intubacyjną wprost do płuc.

Do organizmu dziecka są dostarczane przeciwciała przez pępowinę. Mają one za zadanie wzmocnić układ odpornościowy oraz chronić maleństwo w pierwszym okresie życia przed różnego rodzaju chorobami. Dzięki zgromadzonym zapasom żelaza przez pierwsze pół roku dziecko będzie chronione przed anemią. Najbardziej narażone są na nią wcześniaki oraz dzieci z ciąży mnogiej.

Ostatnio tygodnie przed przyjściem na świat dziecko wykorzystuje bardzo pracowicie. Przede wszystkim będzie szlifowało swoje umiejętności w ssaniu. Będzie ono ssało kciuk bądź całą piąstkę. Poza tym przez cały czas pije wody płodowe, nawet pół litra dziennie. Dzięki czemu przygotowuje swoje nerki do intensywnej pracy, jaka czeka je już niedługo.

Jeżeli towarzyszy ci od rana do wieczora zadyszka to nie jest to zasługa tylko i wyłącznie ciążowych kilogramów ale także macicy, która uciska na przeponę. Dziecko zajmuje już na tyle dużo miejsca, że wszystkie twoje narządy są bardzo mocno ściśnięte (żołądek, płuca czy pęcherz). Bardzo możliwe, że we znaki daję ci się także zgaga. Jest to dolegliwość typowa dla końcówki ciąży. Jednak jest kilka sprawdzonych sposobów jak walczyć ze zgagą. Aby jej uniknąć należy jeść małe porcje oraz nie kłaść się od razu po posiłku. Ograniczyć należy także do minimum ostro przyprawionych potraw.

Pod koniec ósmego miesiąca ciąży z dużym prawdopodobieństwem powróci także dolegliwość z początku pierwszego trymestru a mianowicie częste wizyty w toalecie. Do tego może także dojść wysiłkowe nietrzymanie moczu. Najczęściej zdarza się ono podczas podnoszenia jakiś cięższych przedmiotów, kichania bądź śmiania się. Ono także ma związek z naciskiem macicy na pęcherz. Aby tego uniknąć wystarczy wykonywać proste ćwiczenie wzmacniające mięśnie Kegla. Wystarczy na kilka sekund napinać pochwę a później ją rozluźniać. Rób tak za każdym razem kiedy tylko przypomnisz sobie o tym ćwiczeniu.

Wśród tych wszystkich mało przyjemnych dolegliwości w trzydziestym piątym tygodniu ciąży występuja także dobre rzeczy. Postaraj się popukać w brzuch. Jest wtedy duża szansa na to, że dziecko odpowie kopniakiem. W tym okresie dziecko reaguje na większość bodźców z zewnątrz. Czuje miłe kołysanie kiedy chodzisz. A kiedy się położysz będzie kopać i się wiercić w poszukiwaniu wygodnej dla siebie pozycji.