piwik


37 tydzień ciąży

trzydziesty siódmy tydzień ciążyOd trzydziestego siódmego tygodnia ciąży maluch nie jest już określany mianem wcześniaka. Dzieci urodzone po trzydziestym siódmym tygodniu w swojej książeczkę zdrowia mają wpisaną informację, że ciąża była donoszona.

Pod skórą maleństwa zbiera się warstwa tłuszczowa. To dzięki niej dziecku będzie o wiele łatwiej utrzymać ciepło po przyjściu na świat. Teraz jego waga zbliża się do trzech kilogramów i nie przestaje rosnąć. Zwiększa się o mniej więcej dwieście dwadzieścia gramów tygodniowo.

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży aktywność dziecka znacznie się zmniejsza. Czasem może zdarzyć się tak, że będziesz odczuwać strach czy wszystko jest z nim w porządku. Jeżeli tak się dzieje to warto zrobić test aktywności dziecka. Połóż się i przez godzinę licz jego ruchy. Żeby było ci łatwiej możesz wydrukować sobie plan liczenia ruchów dziecka. Tam będziesz mogła wpisywać wyniki swoich obserwacji. Jeżeli naliczysz dziesięć ruchów to wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jeżeli nie to nie wpadaj w panikę. Może okazać się, że dziecko po prostu śpi. Wstań, zjedz jakiś lekki posiłek i wykonaj test po raz kolejny. Jeśli przez kolejną godzinę nie poczujesz ruchów dziecka to zadzwoń do swojego lekarza lub po prostu jedź na oddział porodowy.

Jeśli do tej pory dziecko nie obrało odpowiedniej pozycji do porodu to lekarz prowadzący ciążę może spróbować pomóc mu się odwrócić. Chwyci maleństwo przez powłoki brzuszne i postara się go przekręcić. Jednocześnie będzie obserwował dziecko na USG. Zabieg ten może nieść jednak ze sobą ryzyko rozpoczęcia porodu. Jest on możliwy jedynie w trzydziestym siódmym bądź trzydziestym ósmym tygodniu ciąży. Może zdarzyć się też tak, że po udanej próbie zmiany położenia dziecka wróci ono do swojej wcześniejszej pozycji.

W trzydziestym siódmym tygodniu życia płodowego u chłopców mogła jeszcze nie dobiec do końca wędrówka jąder do moszny. Jądra wciąż mogą się znajdować gdzieś w jamie brzusznej. Takie problemy nie są niczym niepokojącym. Jednak jeżeli nie będą się one znajdowały na swoim miejscu pod koniec drugiego miesiąca życia to lekarz pewnie zacznie to obserwować.

Pamiętasz ten okres keidy w nocy mogłaś spać na plecach i na brzuchu oraz swobodnie przekręcać się z boku na bok? Po porodzie te czasy na pewno powrócą. Teraz jedyne co ci pozostało to spanie na lewym boku. Taka pozycja zwiększa ukrwienie łożyska a więc i odżywianie płodu. Spanie w pozycja na plecach nie jest polecane gdyż nasila bóle kręgosłupa oraz zgagę. Nie jest to również dobre dla samego dziecka.

Jeżeli jeszcze nie wykonałaś ponownego badania WR lub VDRL, które po raz pierwszy powinno się wykonać na początku ciąży, to trzeba będzie je zrobić w tym tygodniu. Jest to rutynowe badanie jednak bardzo istotne. Pomaga ono zapobiec kile wrodzonej, która wywołuje u noworodka nieuleczalne zmiany. W ostatnich tygodniach wykonuje się również badanie w kierunku zdiagnozowania wirusowego zapalenia wątroby typu B. jeśli wykaże ono, że jesteś nosicielką tego wirusa to zaraz po porodzie będzie trzeba podać dziecku immunoglobulinę aby nie dopuścić do uszkodzenia wątroby.