piwik


6 porad jak chronić skórę zimą

Gdy temperatury zaczynają oscylować wokół zera, albo jeszcze gorzej, gdy słupek spada coraz bardziej, należy wprowadzić program ochronny dla skóry, bo to bardzo niełaskawy dla niej okres. Więc jeśli jej nie pomożemy przetrwać zimy, wiosną znajdzie się w opłakanym stanie.

Noś się ciepło

Najlepszą metoda jest ubiór na cebulkę, wówczas masz pewność, że twoja skóra ma naprawdę dobrą ochronę, nie zapominaj o ciepłych skarpetach i rękawiczkach. Nie mogą być jednak zbyt ciasne, bo tamując przepływ krwi możesz nabawić się mimo wszystko odmrożeń. Jeśli nie musisz, zrezygnuj z kolczyków i pierścionków, bo one dodatkowo schładzają skórę.

Czapka niezbędna

Ponieważ przez głowę ucieka 1/3 ciepła noszenie jej jest absolutną koniecznością. I nie tylko dlatego, że zrobi ci się cieplej, ale także z powodu włosów. Niskie temperatury powodują skurcz naczyń krwionośnych wokół cebulek, więc jeśli nie chcesz po zimie straszyć zniszczonymi i przerzedzonymi włosami, czapka jest jedynym rozwiązaniem. Owszem, nie każdy w czapce wygląda twarzowo, a tym bardziej po jej zdjęciu, gdy fryzura przypomina legowisko dla kota, ale dla zdrowia czasem trzeba się poświęcić.

Nawilżaj twarz

jak chronić skórę przed zimąKosmetyki do twarzy powinny być szczególnie starannie dobrane. Wrogiem skóry jest nie tylko mróz i wiatr, ale także przesuszenie. Ogrzewane pomieszczenia potrafią wyssać wodę nie gorzej niż słona woda w morzu. Dotyczy to przede wszystkim skóry suchej i wrażliwej, dlatego warto sięgnąć po kremy nie tylko dobrze nawilżające, ale posiadające również właściwości natłuszczające, przy czym zasada jest prosta, im niższa temperatura, tym więcej składników natłuszczających. Dobrze sprawdzają się kremy z zawartością miodu, oliwy z oliwek, oleju arganowego, czy makadamia. Osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze z tendencją do pękania naczynek, powinny stosować kremy z dodatkiem arniki, miłorzębu, kasztanowca lub rutyny uszczelniającej naczynia krwionośne.

Strzeż się promieni UV

Słońce zimą jest równie niebezpieczne jak latem. Od śniegu odbija się 80 procent promieni UV, dlatego kosmetyki powinny zawierać specjalne filtry ochronne. Nie zapominaj także o okularach przeciwsłonecznych, bo mrużenie oczu pod wpływem słońca, pogłębi dotychczasowe i przysporzy ci nowych zmarszczek.

Makijaż wskazany

Stanowi dodatkową warstwę ochronną, pod warunkiem, że jest prawidłowo wykonany, a więc podkład musi być gęsty, a błyszczyk powinien zostać zastąpiony pomadką, która znacznie lepiej ochroni wrażliwą skórę ust.

Krem do rąk

Dłonie są zimą bardzo narażone na wysychanie, dlatego najlepiej nosić w torebce tubkę kremu. Z zastrzeżeniem, że musi być dostosowany do pory roku, czyli takich, które tworzą hydro – lipidowy płaszcz ochronny, zapobiegający nadmiernemu odparowywaniu wody. Warto także raz w tygodniu zrobić maseczkę odżywczą, czyli najpierw wymoczyć dłonie w ciepłej wodzie, aby rozszerzyć pory, a potem natłuścić je oliwą z oliwek,  włożyć w woreczek foliowy, przykryć ręcznikiem, aby trzymał ciepło i potrzymać tak przez 20 min.