piwik


7 powodów, dla których warto rzucić palenie

dlaczego warto rzucić palenieKażdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut. Takich precyzyjnych wyliczeń dokonali brytyjscy naukowcy. Ale nawet jeśli jest to wyłącznie wynik danych statystycznych, to prawie 4 mln zgonów rocznie na całym świecie z powodu palenia papierosów jest liczbą zatrważającą. W Polsce do drugi nałogowiec umiera między 39 a 69 rokiem życia. Na ziemi jest więcej śmiertelnych ofiar palenia niż AIDS, wypadków samochodowych i samobójców razem wziętych. Śmierć nadejdzie jutro – to dla większości palaczy mało przekonujący argument. Bo przecież wszyscy muszą umrzeć. Ale jest jeszcze kilka mniej istotnych, aczkolwiek ważnych powodów.

Po pierwsze rak

Palacze są znacznie bardziej narażeni na choroby nowotworowe niż inni. Niebezpieczeństwo raka płuc wzrasta u nałogowców 20-krotnie. Są również narażani na nowotwory przełyku,czy jamy ustnej.

Po drugie – zawał i nadciśnienie

 Nałogowcy są w dużo większym stopniu zagrożeni ryzykiem zawału, czy choroby wieńcowej. Badania wykazały, że zależność między ponownym zawałem jest trzykrotnie większa niż u osób niepalących. Papieros jest także, obok nadciśnienia tętniczego, najważniejszym czynnikiem powodującym udar mózgu.

Po trzecie – zmarszczki

Palenie przyspiesza procesy starzenia, istnieje nawet określenie „tytoniowa twarz” charakteryzująca się szarością skóry lub jej bladością. Jest to skutek niedotlenienia i niedokrwienia naczyń krwionośnych, ponieważ substancje zawarte w tytoniu powodują skurcz naczyń krwionośnych. Dym spowalnia również produkcję kolagenu odpowiadającego za sprężystość skóry, dlatego staje się cieńsza i bardziej pomarszczona. Charakterystycznym dla palaczy objawem jest także zaczerwienienie środkowych partii twarzy wywołanych pękaniem niewydolnych naczyń krwionośnych.

 Po czwarte – oddech

 Niemal 4000 substancji zawartych w dymie papierosowym w połączeniu z temperaturą jamy ustnej dają w efekcie obrzydliwy i trudny do zniesienia fetor. Dodatkowym efektem nałogu jest kolor zębów z czasem przypominających raczej ziemię z przydomowego ogródka niż przywoływane przez średniowiecznych bardów porównania do nieskazitelnej perły. I jeszcze niebywała suchość w ustach wywołana przesuszeniem błony śluzowej.

Po piąte – kaszel

Poranny, gwałtowny, pełen flegmy – to efekty palenia. To jednostka chorobowa, która ma nawet własną nazwę – kaszel palacza. W pierwszej fazie występuje zaraz po przebudzeniu, w zaawansowanym stadium nałogu może się utrzymywać nawet do południa. Początkowo jest to odruch obronny organizmu w celu wydalenia flegmy zalegającej płuca, z wiekiem do flegmy może dołączyć się wydzielina ropna, a nawet krwista.

Po szóste – męskość

Papierosy zdecydowanie obniżają męską sprawność seksualną i zmniejszają szanse na potomstwo. Udowodniono związek między przedwczesnym wytryskiem a paleniem papierosów, nikotyna wpływa także negatywnie sztywność prącia. Znacznie obniża się jednocześnie jakość spermy, przy czym nie tylko zmniejsza się jej ilość, ale przede wszystkim osłabiona jest ruchliwość plemników. W zależności od długości palenia nikotyna może nawet wywołać zmiany w budowie nasienia.

Po siódme – portfel

Nałogowiec paląc paczkę dziennie wydaje około 12-15 zł, w skali miesiąca daje to sumę około 400 zł, czyli rocznie puszcza z dymem około 5 tys. zł. Pamiętacie filmy na których bogacz nuworysz podpala papierosy banknotem stuzłotowym? Mówi się o kimś takim kmiot albo burak. A tym czasem spójrzcie w lustro. Z kogo się śmiejecie? Z samych siebie…