piwik


8 sposobów na kolkę niemowlęcą

sposób na kolkęTo przypadłość dopadająca maluszki najczęściej miedzy 3 a 8 tygodniem życia. Gdy twoje dziecko nagle bez powodu zaczyna przeraźliwie płakać, ma napięty brzuszek i kopie nóżkami, to jest właśnie napad kolki. Lekarzom nie udało się dotychczas ustalić przyczyny tej dolegliwości. Nie wykluczają, że bolesność brzuszka ma związek z niewłaściwą pracą jelit związaną z nie w pełni rozwiniętymi funkcjami układu pokarmowego. Innym powodem może by niedojrzałość układu nerwowego, a kolka jest reakcją na nadmiar bodźców zewnętrznych. Namiar jedzenia także może być przyczyną kolki, w ten sposób organizm sygnalizuje, że nie radzi sobie z trawieniem zbyt dużej porcji jedzenia. Może to być również reakcja na mleko krowie w przypadku dzieci karmionych butelką lub niewłaściwa dieta u mam podających pierś.

100 dni

 Chińczycy nazywają czas, gdy dziecko cierpi – okresem 100 dni. Bo zazwyczaj przypadłość mija z wiekiem, czyli około 3-4 miesiąca życia. W tym czasie ataki sprawiają, że cała rodzina żyje w stanie podwyższonego napięcia, powodem jest niemożność ulżenia maleństwu, a bywa że ból i związane z tym emocje, czyli płacz i krzyk trwają nawet kilka godzin.

 Jak pomóc

 Istnieją maluszki, których kolka dopada sporadycznie, dla innych dzień bez kolki to dzień  wyjątkowy. Zanim zaczniemy stosować metody zapobiegające bolesności, warto najpierw skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć inne przyczyny płaczu. Jeśli okaże się że z całą pewnością dziecko nie ma infekcji, bo u takiego maleństwa brzuszek jest swoistym barometrem reagującym na wszystkie dolegliwości. Oczywiście nie ma jednej skutecznej metody, ale jeśli zastosujesz większość z nich, kolka na pewno ustąpi. Trzeba tyko konsekwentnie przestrzegać zasad.

Prawidłowa pozycja

Pamiętaj, że jeśli karmisz nie rób tego w pozycji leżącej. Dzidziuś powinien być lekko uniesiony, nie dopuścisz w ten sposób do połykania wraz zjedzeniem zbyt dużej ilości powietrza, dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych butelką.

Twoja dieta

 Dotyczy to mam karmiących, pamiętaj, że to co jesz je również twoje dziecko. Dlatego musisz wykluczyć z jadłospisu kawę, herbatę i papierosy. Zadbaj o to aby unikać napojów gazowanych, kapusty, warzyw strączkowych i ostrych przypraw. Gdy wprowadzasz do swojego menu jakieś nowe danie, obserwuj dzidziusia, jak na to zareaguje. Niekiedy najbardziej niewinny, twoim, zdaniem owoc sezonowy może przyprawić niemowlaka o atak kolki. Możesz profilaktycznie codziennie rano pić herbatki na bazie kopru włoskiego, to z pewnością nie zaszkodzi, a może okazać się zbawienne dla niemowlaka. Jeśli karmisz butelką zadbaj o to, aby smoczek miał odpowiedni otwór, zbyt duży, sprawia że zje zbyt obfity posiłek i dostanie boleści.

Niech beknie

 Pilnowanie, aby dziecku odbiło się po jedzeniu, jest gwarancją, że do przewodu pokarmowego nie dostanie się powietrze i nie spowoduje bólu, mamy karmiące piersią wiedzą, że nie zawsze dziecku się odbija, ale w przypadku karmienia sztucznego to jest norma.

Delikatny masaż

Po wieczornej kąpieli spróbuj delikatnie masować brzuszek opuszkami palców, możesz także spróbować uaktywnić jelita ostrożnie zginając nóżki maleństwa i wykonując niewielkie koliste ruchy masować brzuszek.

Ciepłe okłady

Ogrzana żelazkiem tetrowa pielucha przyłożona na brzuszek może dać nadspodziewanie dobre efekty. Gdy masz w domu termofor, nalej cieplej wody i przyłóż przez ubranko na brzuszek.

Przytul

Wyjmij płaczące dziecko z łóżeczka i mocno przytul, bliskość matki zawsze działa kojąco, a gdy mocno dociśniesz brzuszek np. do piersi lub do własnego brzucha, ból może ustąpić.

Muzykoterapia

Dźwięki kojarzące się życiem płodowym mają działanie rozluźniające i kojące, najlepiej jeśli kupisz płytę „Dobry sen” , ale gdy nie masz jej pod ręką, możesz włączyć suszarkę, to też powinno przynieść ukojenie.

Herbatki i kropelki

Najskuteczniejsze są herbatki z kopru włoskiego, spróbuj podawać je po jedzeniu, doraźnie można podawać wodę koperkową. Gdy mimo to kolki nadal będą nękać dzidziusia, warto poprsić pediatrę o preparaty dostępne wyłącznie na receptę.