piwik


8 wskazówek bezpiecznego korzystania ze słońca

Lato, urlop, luz, wakacje, słońce! Kto nie lubi kąpieli słonecznych? Zdarzają się wyjątki od reguły, ale większość z nas lubi ciepłe promienie otulające nasze ciała. I słusznie, bowiem kąpiele słoneczne korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Słońce powoduje to, że w naszym organizmie powstaje witamina D, która ma wpływ na różne komórki związane ze zdrowiem, kości (zwiększa absorpcję wapnia i fosforu), a także poprawia działanie układu odpornościowego i chroni przed nowotworami. Aby korzystać z dobroczynnego działania słońca i nie narażać się na uszkodzenia skóry, które mogą w konsekwencji być bardzo niebezpieczne, ze słońca musimy korzystać rozsądnie.

Po pierwsze – kremy z filtrem

8 wskazówek bezpiecznego korzystania ze słońcaW ofercie różnych firm kremów z filtrami jest bardzo dużo, a więc co wybrać. Jak we wszystkim trzeba zachować rozsądek. Jeżeli mamy kupić krem dla dziecka lub blondynki o bardzo jasnej karnacji – powinien mieć jak najwyższy filtr (nawet 50+). Najlepsze są kremy mineralne bowiem używając ich nie ma obaw na pojawienie się reakcji uczulającej. Najnowsze kremy posiadają także filtr IR – chroniący przed promieniowaniem  podczerwonym (zapobiega przegrzewaniu się skóry). Niezależnie z jak wysokim filtrem kupimy krem w stosowaniu postępujemy jednakowo. Smarujemy się pół godziny przed ekspozycją na słońce, czynność powtarzamy co 2 godziny lub po każdym wyjściu z wody. Smarując się kremem nie zapominamy o uszach, stopach i szyi bowiem te miejsca szczególnie są narażone na oparzenia słoneczne.

Po drugie – nakrycie głowy. Wiele osób nie znosi czapek, kapeluszy czy chusteczek. Głowę musimy chronić! Jeżeli tego nie będziemy robić narażamy się na bóle głowy i mdłości, które mogą pojawić się po zakończonej kąpieli słonecznej.

Po trzecie – cień. Na działanie promieni UV jesteśmy narażeni będąc w cieniu! Dlatego trzeba posmarować się kremem z filtrem nawet kiedy bezpośrednio nie jesteśmy w pełnym słońcu. Promieniowanie UV odbija się od piasku, wody, a także przedziera się przez chmury.

Po czwarte – szczególna ochrona

Kiedy spędzamy czas nad wodą czy w górach potrzebujemy szczególnej ochrony. Powierzchnia wody wspaniale odbija promienie słoneczne i docierają one do nas i góry i z dołu. Dlatego powtarzanie czynności z nakładaniem kremów z filtrem powinno być obowiązkiem.

Po piąte – ubiór

Kupujemy stroje plażowe w których wystawiamy się na ekspozycje słońca, ale warto mieć zawsze przy sobie bawełniane ubranie – długa koszula, która przy dłuższym przebywaniu na słońcu stanowi dodatkową ochronę przed promieniami UV. Bawełniana koszulka, spodenki i czapeczka powinny być na wyposażeniu plażowym każdego maluszka.

Po szóste – napoje

Kąpiele słoneczne oprócz dobroczynnego działania na nasz organizm przyspieszają utratę wody. Dlatego zawsze miej przy sobie wodę. W upały możesz ją nawet lekko osolić. Pij chłodną – nigdy nie pij bardzo zimnej wody bo może to spowodować szok termiczny. Nie wolno pić napoi alkoholowych – żadnych! Powodują dodatkową utratę wody z organizmu.

Po siódme – leki

Zanim postanowisz zażyć kąpieli słonecznych – zastanów się i przejrzyj ulotki leków jakie bierzesz. Niektóre mogą powodować reakcję fotoalergiczną lub fototoksyczną, mogą pojawić się na skórze przebarwienia, swędzenie lub wysypka.

Po ósme – po kąpieli słonecznej

 Wracając z plaży weź prysznic o umiarkowanej temperaturze – nie może być zbyt chłodna i zbyt gorąca. Zmyj ze skóry kremy jakich używałaś wcześniej, osusz ciało – nie trzyj ręcznikiem bo możesz podrażnić skórę i nałóż balsam po opalaniu. Jeśli zapomniałaś go kupić, możesz użyć oliwki dla dzieci albo oleju kokosowego.