piwik


Akupunktura

To metoda leczenia licząca sobie bez mała 5000 lat stosowana w Chinach i Mongolii. Termin wywodzi się z dwóch słów: „acus” oznaczającego igłę oraz „punctum” – ukłucie. Leczniczy efekt jest osiągany przez nakłuwanie skóry specjalnymi igłami srebrnymi lub złotymi na głębokość od 2 mm do 3 cm. Czas wkłuwania waha się od kilku sekund do kilku godzin w specjalne punkty nazywane receptorami. Jest jedną z naturalnych metod leczenia zaakceptowana przez światową organizację zdrowia jako sposób leczenia aż 140 chorób. Najważniejszą zaletą jest skuteczność w zwalczaniu bólu.

Energia Qi

Najstarsza teoria akupunktury głosi, że istnieje wzorzec przepływu przez ciało energii Qi niezbędnej dla zdrowia. Jej kanały przepływu to tzw. meridaiany i jest ich w organizmie człowieka 14, a każda prowadzi do określonych gruczołów oraz organów. Qi zostaje zaburzona wskutek urazów, stresu, siedzącego trybu życia, a dzięki akupunkturze jej równowaga zostaje przywrócona.

Na ból pleców i głowę

Jest skutecznym sposobem na leczenie migreny, mimo że jak dowodzą badania nakłuwanie przyniosło efekty w przypadku działań zgodnych ze sztuką akupunktury, jak i wówczas gdy nakłuwane były przypadkowe miejsca na ciele. Niesie ulgę również przy bólach kręgosłupa. Ostry ból może być usunięty w czasie kilku sesji. Natomiast większa liczba zabiegów może się okazać niezbędna w przypadków bólów nawracających. Oczywiście podstawą jest zgoda na zabieg lekarza prowadzącego.

Na otyłość

akupunkturaZ powodzeniem bywa stosowana przy nieudanych dotychczas próbach zrzucenia zbędnych kilogramów. Dzięki przywróceniu równowagi hormonalnej i zwiększeniu wydzielania endorfin, powoduje zdaniem praktykujących akupunkturę, zmniejszenie apetytu i zaniechanie kompulsywnego objadania się. Wraz z uregulowaniem pracy układu hormonalnego spada

poziom leptyny odpowiedzialnej za odkładanie tłuszczu. Zmniejsza także ilość insuliny regulującej wchłanianie glukozy z krwi. Kolejnym plusem tej metody walki z nadwagą jest również aktywizacja pracy układu trawiennego.

Na stres

To nieodłączny towarzysz codzienności. Podczas trudnych sytuacji organizm zaczyna produkować hormony i neuroprzekaźniki mające za zadanie pomóc nam odpowiedzieć na stresującą sytuację. Jest to reakcja typu walcz albo uciekaj, podczas której organizm produkuje adrenalinę i kortyzol. Jednak nadprodukcja tych związków może skutkować stanami depresyjnymi, bezsennością, utratą lub nadmiarem łaknienia i wieloma chorobami somatycznymi. Dzięki terapii igłowej poziom hormonów zostaje obniżony przy jednoczesnym podniesieniu poziomu tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin.

Na rzucenie palenia

Oczywiście wyłącznie jako terapia wspomagająca. Podstawą jest przekonanie i chęć. Żaden dostępny sposób nie sprawi, że odstawimy nałóg, ale pomoże zwalczyć przede wszystkim głód nikotynowy. To metoda uważana za jedną z najskuteczniejszych. Jest również, zwłaszcza w krajach anglosaskich stosowana przy leczeniu innych nałogów – alkoholizmu i narkomanii.