piwik


Angina

To zakaźna choroba górnych dróg oddechowych wywołana przez bakterie zwane paciorkowcami. Zaczyna się od wysokiej gorączki, której towarzyszą dreszcze, ból gardła i ogólne osłabienie. Cechą charakterystyczną są białe czopki na migdałkach. W przeciwieństwie do większości chorób górnych dróg oddechowych, można ja „złapać” również podczas upalnego lata. Niekiedy chore uszy lub zęby również mogą stać się przyczyną rozwoju choroby.

Jak można się zarazić

Bardzo łatwo, ponieważ przenosi się droga kropelkową, nieco rzadziej poprzez wspólne używanie naczyń lub sztućców. Najbardziej narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pierwsze objawy pojawiają się dzień lub dwa po zainfekowaniu. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyku, a objawy choroby powinny ustąpić w przeciągu tygodnia, maksymalnie 10 dni. Jeśli po 3 dniach temperatura nie spada i chory nadal czuje się źle, oznacza to, że bakterie są odporne na podawany antybiotyk i natychmiast trzeba skonsultować się z lekarzem.

Groźne konsekwencje

anginaZaniedbana angina może prowadzić do poważnych komplikacji. Pierwszym jest tzw. ropień okołomigdałkowy, który objawia się nie tylko temperaturą i osłabieniem, ale także bardzo dokuczliwym bólem gardła i trudnościami z przełykaniem. Jedynym sposobem jest silna farmakoterapia, w niektórych przypadkach, gdy bakterie nie reagują na antybiotyk – konieczne jest pobranie materiału z migdałów i wykonanie posiewu. Kolejnym powikłaniem jest zapalenie węzłów chłonnych lub ucha środkowego. Niekiedy konsekwencją zaniedbanej anginy jest zapalenie kłębuszków nerkowych, które może pojawić się nawet 3 tygodnie po przebytej chorobie. Bardzo niebezpieczna jest gorączka reumatyczna prowadząca do uszkodzenia stawów i nieodwracalnych zmian w sercu. Zlekceważona angina może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Gdy pojawia się osłabienie, zmęczenie i bolesność w klatce piersiowej, a także nierytmiczna praca serca może to być objawem niewydolności serca.

Wycinanie migdałków

Zalecane jest jeśli dziecko nagminnie choruje, a ropny stan zapalny znika wyłącznie podczas kuracji antybiotykowej. Wówczas po konsultacji z laryngologiem może okazać się, że niezbędne jest zlikwidowanie ogniska zapalnego. Operacja nie jest daje jednak gwarancji, że wszystkie stany zapalne dróg oddechowych znikną. Z pewnością jednak zmniejszy ich liczbę oraz intensywność.

Lekkostrawna dieta

Przede wszystkim należy pić , co najmniej 2 l płynów dziennie, najlepiej jeśli są to delikatne herbaty ziołowe – lipowa, malinowa lub z owoców leśnych. Zdecydowanie nie należy stosować mleka z miodem ponieważ dodatkowo podrażni i tak już bardzo obolałe gardło. Ponieważ chory ma zazwyczaj kłopoty z przełykaniem należy do minimum ograniczyć pokarmy w postaci stałej, wskazane są za  to wszelkie rodzaju kaszki oraz miksowane zupy. W miarę powrotu do zdrowia można ostrożnie wprowadzać pokarmy stałe.