piwik


Antykoncepcja

Temat drażliwy i wstydliwy dla wielu naszych babć czy matek, przestał być tabu już od wielu lat. Szczególnie staje się modny, kiedy rozpoczynają się chęci zmiany ustawy dotyczącej aborcji. Kiedy należy stosować antykoncepcję i czy należy ją stosować – na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiek inicjacji seksualnej w Polsce ciągle się obniża. Średnia wieku młodych ludzi rozpoczynających współżycie to 17 – 20 lat.

Co to jest antykoncepcja?

metody antykoncepcjiAntykoncepcja to kontrola narodzin lub też kontrola płodności. Jest to zbiór metod lub środków, które ustrzegą przed niechcianą ciążą, niektóre potrafią uchronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Antykoncepcja stosowana jest już od czasów starożytnych, ale skuteczne i bezpieczne metody dostępne stały się dopiero w XX wieku. Obecnie na świecie jest bardzo dużo metod antykoncepcyjnych. W niektórych kulturach dostęp do antykoncepcji jest celowo ograniczany, ponieważ uznawana jest za moralnie lub politycznie niepoprawną.

Dla kogo antykoncepcja?

W niektórych środowiskach młodych ludzi panuje przekonanie, że pierwsze zbliżenie intymne nie może zakończyć się niechcianą ciążą. Nic bardziej mylnego. Każdy, kto uprawia seks musi pamiętać o tym, że skuteczna antykoncepcja to podstawa. Sprawia ona, że ludzie mają coraz większy wpływ na świadome planowanie rodziny. Umożliwia regulowanie płodności i odpowiedzialne podejmowanie decyzji o posiadaniu potomstwa. Współczesna medycyna daje kobietom i mężczyznom wiele możliwości zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą, a także chorobami przenoszonymi droga płciową.

Metody antykoncepcji

Możemy podzielić je na dwie zasadnicze grupy: metody naturalne i sztuczne. Do naturalnych należy: metoda kalendarzowa, metoda termiczna, metoda obserwacji śluzu (zwana metodą Billingsów) i metoda objawowo – termiczna.

Do metod sztucznych zaliczamy: metody mechaniczne, chemiczne, antykoncepcję wewnątrzmaciczną oraz antykoncepcję hormonalną.

Skuteczność

Zastosowanie tej czy innej metody uzależnione jest od wielu czynników. Inne metody powinna stosować młoda dziewczyna rozpoczynająca współżycie, a inne kobieta która urodziła wymarzoną dwójkę dzieci. Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa tzw. wskaźnik Pearla. Największą skutecznością charakteryzuje się antykoncepcja hormonalna, a najmniejszą metody chemiczne. Wskaźnik Pearla określa liczba ciąż, które wystąpiły w ciągu jednego roku u 100 par stosujących daną metodę. Im niższa jest więc jego wartość, tym metoda antykoncepcyjna skuteczniejsza.I tak, załóżmy, że wskaźnik Pearla dla jakiejś metody wynosi 8. Oznacza to, że na 100 par stosujących tę metodę w ciągu roku wystąpi 8 nieplanowanych ciąż. Poniżej możesz porównać skuteczność metod antykoncepcyjnych:

Metoda antykoncepcyjna Wskaźnik Pearla
Metody mechaniczne
Prezerwatywa 2 – 15
Błona dopochwowa 6 – 18
Wkładka domaciczna (spirala) 0,6 – 0,8
Kapturek naszyjkowy 6 – 16
Metody naturalne
Obserwacja śluzu metodą Billingsów 0,9 – 12
Stosunek przerywany 15 – 28
Metoda objawowo – termiczna 0,2 – 9
Metoda niepłodności poporodowej (laktacyjna) 0,9 – 2,5
Metody chemiczne
Globulka antykoncepcyjna 2 – 30
Kremy i pianki plemnikobójcze 4 – 30
Metody hormonalne
Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna 0,2 – 0,5
Plaster antykoncepcyjny 0,2 – 1
Zastrzyk antykoncepcyjny 0,3 – 1,2
 Spirala hormonalna 0,1 – 0,2
Antykoncepcja po stosunku 2 – 5