piwik


Artroskopia

ARTROSKOPIAArtroskopia jest to ogólne badanie wnętrza stawów wykonywane przy użyciu wzierników. Należy do metod mało inwazyjnych.

Zabieg wykonywany jest w szpitalu, na sali operacyjnej. Trwa od 20 do 45 minut. Do przeprowadzenia badania niezbędne jest znieczulenie miejscowe bądź ogólne. Artroskopia wykonywana jest poprzez alokacje urządzenia zwanego artroskopem poprzez małe nacięcie w obrębie stawu. W celu ułatwienia oceny wnętrza stawu wprowadza się do niego roztwór soli fizjologicznej. Artroskop wyposażony jest w włókna szklane, które generują zimne oświetlenie umożliwiając lekarzowi dokładniejszą ocenę stanu badanego stawu. Artroskopia diagnostyczna umożliwia precyzyjną kontrole struktur stawowych. Służy do wykrycia rodzaju patologii stawowych.

W razie wystąpienia takiej konieczności wykonywana jest dalsza część zabiegu zwana artroskopią operacyjną ( inaczej nazywana terapeutyczną ). Zabieg polega na umieszczeniu w stawie niewielkiej wielkości urządzeń chirurgicznych dzięki którym można przeprowadzić dalsze procedury lecznicze.

Jedną z kluczowych zalet tego zabiegu jest jego nieinwazyjność. W celu rozpoczęcia leczenia nie jest wymagane całkowite otwarcie stawu jak w przypadku stosowanej do tej pory tradycyjnej operacji. Skraca do zdecydowanie okres pobytu w szpitalu oraz dalszą rekonwalescencje. Istnieje też mniejsze ryzyko wystąpienia blizn. Pacjent szybko wraca do pełnej aktywności fizycznej. Badanie charakteryzuje się dużą dokładnością. Dodatkowo osoba po artroskopii jest w stanie ocenić stan stawu podczas poruszania się.

REHABILITACJA:

W przypadku wykonywania artroskopii stawu kolanowego pacjent musi przed wykonanym zabiegiem oswoić się z poruszaniem przy wykorzystaniu kul łokciowych. Kończyna po zakończonej operacji jest unieruchamiana na czas od 20 do 50 godzin. Należy wtedy wykonywać szereg ćwiczeń w celu uniknięcia zakrzepów. Zazwyczaj pacjent zostaje wypisany już trzeciego dnia od momentu wykonania zabiegu. Ważne jest aby również w domu wykonywać zalecane ćwiczenia w celu usprawnienia kończyny. W razie potrzeby można udać się do gabinetu fizjoterapeutycznego. Okres rekonwalescencji uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz sumienności przy wykonywaniu zaleceń. Niewielki ból w okolicach badanego stawu możemy odczuwać nawet do 6 miesięcy po wykonaniu zabiegu.

Kiedy należy wykonać badanie:

POWIKŁANIA:

Artroskopia wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Najczęściej mamy do czynienia z krwiakiem stawu oraz wypływ płynu zapalnego w stawie. Istnieje niewielkie ryzyko powstania ropnego zapalenia stawu. U niektórych pacjentów nieuniknione jest wykonywanie badania co pewien okres czasu. Zabieg wiąże się z małym ryzykiem. W odniesieniu do tradycyjnych operacji jest niezawodny oraz ściśle precyzyjny.

Błąd przy wykonywaniu operacji może wiązać się z wewnętrznym uszkodzeniem stawu dlatego niezmiernie istotne jest aby zabieg wykonywany był przez doświadczoną ekipę chirurgiczną.

Dużą zaletą zabiegu jest brak konieczności wykonywania dużych nacięć, a co za tym idzie powstają niewielkie blizny. W odróżnieniu do zwykłych operacji, po zabiegu artroskopii nie musimy przebywać długo w szpitalu, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy.