piwik


Badania wykonywane podczas ciąży

Będąc w ciąży każda kobieta otrzymuje od swojego lekarza prowadzącego ciążę kartę przebiegu ciąży. Znaleźć w niej można wyniki wszystkich badań jakie zostały przeprowadzane. Ważne jest, żeby nosić ją stale przy sobie. W przypadku kiedy będzie potrzebna natychmiastowa pomoc lekarza innego niż prowadzący ciążę, będzie to cenne źródło informacji na temat przebiegu ciąży. Rutynowe badanie wykonywane są zazwyczaj co trzy, cztery tygodnie. W trzydziestym, trzydziestym drugim tygodniu ciąży ulega to zmianie i częstotliwość wykonywania badań to raz na dwa tygodnie. W ostatnich dwóch tygodniach jest to raz na tydzień.

badania wykonywane podczas ciążyBadania przeprowadzane w pierwszym trymestrze ciąży

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo to wizyty lekarskie wyznaczane będą co trzy, cztery tygodnie. Na pierwszej wizycie zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad lekarski na temat wszystkich dolegliwości, przebytych chorób, lekarz może także zapytać o samopoczucie. Nie należy zatajać przed nim żadnych informacji dotyczących stanu zdrowia. Jest to o tyle istotnie, że ma wpływ zarówno na matkę jak i na dziecko. Nie należy się bać mówić o swoich dolegliwościach. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego to należy od razu skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Badania wykonywane w drugim trymestrze ciąży

Przy prawidłowym przebiegu ciąży wizyty nadal odbywają się co trzy, cztery tygodnie.

Badania podczas trzeciego trymestru ciąży

Na tym etapie ciąży wizyty wyznaczane są co dwa, trzy tygodnie. Pod koniec mogą odbywać się co siedem a nawet co dwa dni.

W trzecim trymestrze ciąży ruchy dziecka są bardzo wyraźnie odczuwalne przez matkę. Ich obecność, zwłaszcza blisko terminu porodu świadczy o tym, że maluszek jest w dobrym stanie. Badanie KTG, rejestruje czynności serca dziecka i napięcia ewentualnych skurczów macicy. Przydaje się ono już od dwudziestego szóstego tygodnia. Pomaga ono ocenić zagrożenie ciąży.