piwik


Badanie drożności jajowodów

Badanie drożności jajowodów polega na skontrolowaniu czy komórka jajowa ma możliwość przemieszczenia się z jajnika do macicy. Histerosalpingografia dostarcza nam informacji na temat kształtu jamy macicy i błony śluzowej.

RODZAJE BADAŃ:

  1. Histerosalpingografia – dostarcza nam informacji na temat kształtu jamy macicy i błony śluzowej. Badanie należy do bolesnych dlatego jest wykonywane po podaniu znieczulenia ogólnego. Do macicy wprowadzany jest specjalny kontrast, a następnie wykonywane są zdjęcia prezentujące przepustowość jajowodów (są to tzw. zdjęcia radiologiczne). Na zdjęciach możemy zauważyć zrosty w otrzewnej (o ile istnieją). Wadą histerosalpingografii jest jej duża nieprecyzyjność oraz możliwość uzyskania błędnych wyników
  2. Histerosalpingokontrastosonografia – badanie nie wymaga znieczulenia. Należy do testów nieinwazyjnych, niewymagających wcześniejszego przygotowania. Polega na zastosowaniu ultradźwięków, które są doprowadzane przez pochwę.
  3. Histeroskopia – niezbędne jest tutaj podanie znieczulenia ogólnego, ponieważ badanie może doprowadzić do zastosowania natychmiastowego leczenia operacyjnego. Test jest wykonywany w celu uzyskania szczegółowej diagnozy szyjki macicy oraz macicy.
  4. Salpingoskopia – badanie wykonuje się za pomocą wziernika. Urządzenie wprowadzanie jest bezpośrednio do jajowodów. Salpingoskopia w odróżnieniu do innych badań, daje nam możliwość wykrycia zrostów zewnętrznych. Jej największą wadą jest ryzyko perforacji jajowodów
  5. Laparoskopia – jest to najbardziej precyzyjne badanie drożności jajowodów. Pozwala na natychmiastowe wprowadzenie leczenia operacyjnego. Niestety jest to sposób inwazyjny, do którego niezbędne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Ważne jest aby lekarz przeprowadzający to badanie był całkowicie sprawny i skoncentrowany.

W JAKI SPOSÓB PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Przed wykonaniem badania drożności jajowodów należy wykonać szereg innych badań tj:

Badanie drożności jajowodówKobieta chcąca wykonać badanie musi znajdować się między 6. a 12. dniem cyklu miesiączkowego. Musi posiadać skierowanie od specjalisty. W innym przypadku koszt takiego badania waha się w granicach 200-500zł.

Wiele kobiet skarży się, że zabieg HSG jest dla nich bolesny. Jeżeli kobieta zdecyduje się na wykonywanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, musi pamiętać o tym aby na 6 godzin przed badaniem nie pić oraz nie jeść.

KTO POWINIEN WYKONAĆ BADANIE DROŻNOŚCI JAJOWODÓW: