piwik


Biegunka u dziecka

Zapewne z biegunką każdy z nas miał już jakieś doświadczenie. Objawia się ona częstszym oddawaniem luźnego niespoistego stolca, który może odznaczać się innym zapachem. Bardzo złym symptomem jest zawartość krwi lub ropy w kale. Gdy zaobserwujemy takie zjawisko musimy jak najprędzej zgłosić się z naszym maluchem do lekarza, ponieważ może to świadczyć o poważnej chorobie. Wraz z biegunką mogą występować bóle brzucha, gorączka i wymioty. W zależności od tego ile razy w ciągu dnia oddawany jest stolec, a także współwystępujące inne objawy biegunkę możemy podzielić na kilka rodzajów: łagodna, średnia, ciężka, przewlekła. Biegunka sama w sobie nie jest bardzo groźną chorobą jednak, gdy utrzymuje się dłużej niż kilka dni może spowodować bardzo groźne dla życia odwodnienie organizmu. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, a także dzieci.

Biegunka u dzieci może być spowodowana bardzo różnymi czynnikami często niezależnymi od nas. Niekiedy także to nasz brak higieny, czyli niemyte ręce, owoce, warzywa bądź też nieświeży pokarm mogą być przyczyną powstawania biegunki. Dlatego tak ważna jest wczesna edukacja naszych dzieci w tym kierunku. Najczęstszymi przyczynami biegunki są zazwyczaj wirusy i bakterie, które zaatakowały naszego malca. Alergia pokarmowa lub nietolerancja jakiegoś składnika w diecie również może doprowadzić do wystąpienia biegunki, jednak po odstawieniu z diety uczulającego składnika objawy nie występują. Czasami biegunka może się pojawić jako skutek uboczny po stosowanych wcześniej lekach/antybiotykach, które mogą wyjaławiać florę bakteryjną naturalnie znajdującą się w jelitach.

Biegunka u dzieckaJak ustrzec nasze pociechy przed niekomfortową, a czasami bardzo niebezpieczną biegunką? Tak jak już było mówione wcześniej musimy dbać o higienę w ogólnym tego słowa znaczeniu. Dzięki temu możemy wyeliminować niektóre czynniki prowadzące do powstania biegunki. Co jednak zrobić gdy jest już za późno i nasze dziecko cierpi z powodu biegunki. Przede wszystkim nie należy panikować, ponieważ większość objawów mija po dwóch trzech dniach. Należy wtedy pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów. W trakcie trwania biegunki z organizmu jest wymywanych bardzo dużo substancji odżywczych oraz wody. Częste oddawanie stolca połączone z wymiotami może spowodować większe wydalanie płynów z organizmu niż jest dostarczane. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Objawami odwodnienia mogą być suche wargi, gęsta ślina, skóra, która po wciśnięciu nie wraca od razu do swojej pozycji. Nasze dziecko trzeba w takich sytuacjach poić często małymi porcjami, ponieważ zbyt duża ilość dostarczana za jednym razem może prowadzić do kolejnych biegunek lub wymiotów. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie specjalnych płynów elektrolitowych. Zazwyczaj nie stosuje się specjalnych leków na zastopowanie biegunki, ponieważ jest to naturalny odruch organizmu mający na celu wydalenie z siebie niebezpiecznych związków. Dlatego też najlepszym sposobem na jej ustąpienie jest przeczekanie występujących objawów nie zapominając jednocześnie o regularnym nawadnianiu organizmu. Kolejną ważną rzeczą jaką możemy zrobić by pomóc naszemu malcowi jest zastosowanie delikatnej diety, która ma na celu zagęszczenie stolca, a jednocześnie poprawienie pracy jelit. Należy pamiętać, że dieta ma na celu pomóc choremu, nie ma być to dieta oczyszczająca, ponieważ przez takie zabiegi tylko osłabimy nasze dziecko. Jedzenie ma być lekkostrawne by dodatkowo nie obciążało pracy jelit. Na zagęszczenie stolca dobrze wpływają kleiki ryżowe oraz papki bananowo jabłkowe. Do kleików można dodawać soku jagodowego, który jest uznawany w świecie leczenia naturalnego za wspaniały lek na zatrucia, ponieważ wyłapuje on z organizmu rozmaite toksyny.

Wymienione wyżej sposoby leczenia powinny pomóc jednak gdy po kilku dniach biegunka nie ustępuje to w takich przypadkach trzeba niezwłocznie zgłosić się z naszą pociechą do lekarza. Nieustępująca biegunka może być objawem poważnych chorób układu pokarmowego bądź jelit, tak więc nie można tej sprawy bagatelizować.