piwik


Cera normalna

cera nomalnaW zależności od aktywności i rozmieszczenia gruczołów  łojowych w skórze wyróżnia się cztery rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną.

Najrzadziej spotykaną cerą jest era normalna, niewiele pań posiada taką skórę. Cera normalna jest gładka i pozbawiona przebarwień. Po okresie dojrzewania nie pozostają żadne rozszerzone pory i nie pojawiają się żadne krosty. Gruczoły łojowe pracują normalnie nie wyrzucając na zewnątrz nic. Skóra jest dobrze napięta, nie występuje uczucie ściągania. Jest idealna. A to wcale nie oznacza, że nie potrzebuje pielęgnacji. Główne zadanie dla szczęśliwej posiadaczki skóry normalnej to utrzymanie jej jak najdłużej w doskonałej kondycji.

Przede wszystkim trzeba zadbać o stosowanie łagodnego środka do demakijażu. Dobre będą pianki, żele lub płyny dwufazowe. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na pielęgnację wokół oczu, aby nie prowokować skóry do tworzenia się worków pod oczami i puchnięcia powiek. Nawilżanie i wzmocnienie mogą zapewnić toniki i kremy specjalnie przeznaczone dla skóry normalnej. Wychodząc na słońce najlepiej używać beztłuszczowych kremów z filtrem i specjalnej emulsji pod oczy. Robiąc makijaż korzystnie jest sięgnąć po podkłady płynne lub musy. Raz w tygodniu, aby dobrze ją oczyścić warto zrobić peeling enzymatyczny i maseczkę nawilżającą.

Cerę normalną trzeba chronić przed warunkami atmosferycznymi (słońce, wiatr) poprzez stosowanie kremów ochronnych.

Zasady pielęgnacji cery normalnej:

Szczęśliwe posiadaczki cery normalnej często zapominają, że skóra mimo, że jest właściwie napięta, nie ma krost, ma właściwy kolor tez potrzebuje troski i pielęgnacji. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji pierwsza zasada – to nie szkodzić. Dlatego nie wolno używać mydeł antybakteryjnych ponieważ przy dłuższym stosowaniu mogą powodować odwodnienie naskórka. Należy uważać w stosowaniu mydeł i emulsji z dodatkiem środków zapachowych i koloryzujących – mogą powodować podrażnienia, a nawet wywołać alergię. Skóra normalna nie potrzebuje preparatów regeneracyjnych, wymaga kosmetyków ochronnych i utrzymujących jej prawidłowy stan.