piwik


Ciążowa rewolucja – zmiany w trakcie trwania ciąży

Teraz w Twoim organizmie zachodzi naprawdę wielka rewolucja. Już za niedługo przekonasz się do czego jest zdolne Twoje ciało, aby zapewnić maleństwu wszystko, czego w danym momencie potrzebuje. Nie ma się czego jednak obawiać. Popatrz na to wszystko co Cię czeka, jak wielką przygodę i daj się mile zaskoczyć.

jak zmienia się Twoje ciało w ciążyTwoje piersi stanął się bardzo wrażliwe na dotyk oraz zwiększą swoje rozmiary. Teraz jeszcze nie ale w późniejszym okresie może się z nich wydzielać tak zwana siara. Jest to żółtawa, gęsta wydzielina czyli pierwszy pokarm. Może się zdarzyć, że na ubraniach pojawią się kłopotliwe, mokre ślady. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest noszenie wkładek laktacyjnych. Jest to świetna metoda na uniknięcie krępujących sytuacji, jakimi są mokre plamy. U części kobiet może pojawić się guzek pod pachą. Najczęściej ujawnia się on w takcie pierwszej ciąży. Jest to tak zwany dodatkowy gruczoł mleczny. Nie jest on groźny, jednak dobrze jest kiedy jest on pod stałą obserwacją lekarza.

W trakcie ciąży mogą pojawić się zawroty głowy. Szczególnie podczas nagłych zmian pozycji. Narzekać możesz również na odczuwanie bólu. Zazwyczaj jest to po prostu spowodowane zmianami ciśnienia bądź też spadkiem poziomu cukru we krwi. W razie gdy odczuwasz, że zaczyna Ci się kręcić w głowie usiądź i pochyl się do przodu, tak aby głowa znajdowała się między kolanami. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka minut. Natomiast kiedy odczuwasz ból postaraj się nie brać od razu tabletek. Bezpieczne dla Ciebie i dziecka są tylko te, które w swoim składzie zawierają paracetamol. Poszukaj alternatywnych sposobów na zmniejszenie bólu, na przykład pójdź na spacer, zrób masaż skroni bądź zjedz coś pożywnego, tak aby podniósł się poziom cukru we krwi. Jeśli jednak w trzecim trymestrze pojawiają się bóle, którym towarzyszy obrzęk dłoni oraz twarzy to mogą to być objawy stanu przedrzucawkowego. Jest to groźne zarówno dla maleństwa jak i dla Ciebie.

Nadwrażliwe mogą stać się również dziąsła. To wszystko za sprawą wysokiego poziomu hormonu podtrzymującego ciążę a mianowicie progesteronu. Stają się one wtedy obrzmiałe oraz bardzo podatne na różnego rodzaju stany zapalne. Czasem może się zdarzyć, że wystąpi krwawienie. Jeżeli towarzyszy mu ból dziąseł to jest to wyraźny znak abyś udała się do specjalisty. Takie objawy mogą być oznaką pojawiającego się stanu zapalnego.

Możesz zaobserwować pojawianie się brązowych plamek na czole, szyi i policzkach. Często są one nazywane ostudą ciężarnych. Na brzuch zaś zagości linea nigra, czyli ciemna linia. To wszystko jest efektem zwiększonego wydzielania melaniny. Pigmentu, który jest obecny w skórze. Może pojawić się również swędzenie brzucha, gdyż rozciąga się na nim skóra. Jeśli jednak odczuwać będziesz silne swędzenie dłoni oraz stóp w trzecim trymestrze ciąży to niezwłocznie poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego. Są to objawy, które mogą sugerować cholestazę. Silny ból w kciuku, palcu wskazującym oraz środkowym może wskazywać na tak zwany zespół cieśni nadgarstka. Prawdopodobnie w takim wypadku lekarz zaleci Ci zażywanie preparatów z magnezem oraz witaminą B6 i noszenie specjalnej opaski usztywniającej.