piwik


Depresja poporodowa

depresja po porodzieMogłoby się wydawać ze nie ma nic bardziej radosnego niż powitanie nowego małego członka rodziny,na którego przecież tyle czekałyśmy,a jednak depresja poporodowa dotyka aż 10-20 % świeżo upieczonych mam. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że winne są hormony. W jednym chwili kobieta popada w płacz a za chwilę się śmieje. W momencie porodu, u matki, występuje wysoki poziom estrogenu , który znacznie spada wkrótce po rozwiązaniu. Obniża się także poziom progesteronu. Następuje za to wzmożone wydzielanie hormonu umożliwiającego karmienie piersią – prolaktyny.

Depresja poporodowa rozwija się w ciągu kilku do kilkunastu tygodni po porodzie .na jej wystąpienie nie mają wpływu ani status społeczny, ani liczba poprzednich porodów. Ten rodzaj depresji trwa od dwóch do sześciu miesięcy.

Poród i odpowiedzialność,która wiąże się z macierzyństwem są bardzo dużym stresem dla kobiety.Wtedy  zaczyna sobie zadawać pytania czy sobie poradzi,czy jej więź emocjonalna z dzieckiem będzie wysatrczajaco silna i czy podoła wszystkim czekającym ją obowiązkom?

Objawy depresji poporodowej można podzielić na 4  kategorie.

Pierwszą z nich są objawy somatyczne:brak apetytu,spadek libido,uczucie zmęczenia  czy też senność. Drugą kategorią są objawy motywacyjne:brak chęci do życia,apatia,spadek motoryki.

Objawy poznawcze-poczucie nie radzenia sobie z powodu swojej niekompetencji, braku doświadczenia, nieodpowiedzialności czy nieudolności. Świeżo upieczona mama myśli,że nie jest w stanie optymalnie zaopiekować się dzieckiem,a nawet nieumyślnie może mu zaszkodzić,co w konsekwencji prowadzi do poczucia beznadziei i błędnego wniosku, że nie ma wyjścia z sytuacji. Również mogą pojawić się myśli samobójcze lub nawet chęć zrobienia dziecku krzywdy.

Ostatnie to objawy emocjonalne-spadek nastroju, drażliwość, płaczliwość, smutek, trudności z cieszenia się życiem,ogólne przygnębienie.

Wśród czynników ryzyka depresji poporodowej wymienia się :

Depresja poporodowa może dotknąć również te kobiety, które przed urodzeniem dziecka dobrze sobie radziły i nie miały żadnych poważniejszych emocjonalnych problemów. Bardziej skłonne do depresji będą te, które cierpiały w przeszłości na zaburzenia nerwowe lub miały tendencje do reakcji depresyjnych w trudnych sytuacjach.
Jeśli matka zaprzecza występowaniu u niej depresji poporodowej, mogą pojawić się takie objawy jak:bóle brzucha, serca, migrena. Są to objawy charakterystyczne dla depresji utajonej.

Brak odpowiedniego rozpoznania i leczenia może mieć niekorzystny wpływ na relacje kobiety z dzieckiem, partnerem i rodziną,a także na rozwój emocjonalny dziecka .

Kiedy powinna zapalić się lampka alarmowa?Jeżeli poporodowe przypadłości psychiczne nie ustąpią przez dwa tygodnie. Należy wtedy udać się do psychologa albo psychiatry.