piwik


Domowe sposoby na afty

domowe sposoby na aftyTo niewielkie, ale bolesne owrzodzenia jamy ustnej. Pojawiają się najczęściej po wewnętrznej stronie policzków, ale również na języku i podniebieniu miękkim. Przyczyną ich powstawania są wirusy, podobne do tych które powodują opryszczkę. Afty dzielimy na dwa rodzaje proste i złożone. Te pierwsze pojawiają się między 10 a 20 rokiem życia i uprzykrzają życie przez około tydzień. Te drugie mogą pojawić się wskutek niewłaściwej diety, stresu, obciążeń genetycznych, czy jako objaw towarzyszący alergii. Przejściowo pojawiają się po długotrwałym stosowaniu antybiotyków. Szacuje się że cierpi na nie co piąty Polak. Jeśli występują częściej niż raz w roku, mamy do czynienia z tzw. aftami nawrotowymi sugerującymi poważniejsze schorzenie. W takim wypadku należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Pleśniawka czy afta

Aby skutecznie rozprawić się z aftą należy upewnić się czy w rzeczywistości mamy aftę, a nie pleśniawkę, czy opryszczkę. Afta to nie większa niż 5 mm nadżerka pokryta białym nalotem, z odczynem zapalnym na obrzeżach. Pleśniawka natomiast to biały nalot wywołujący krwawienie przy próbie zdrapania. Opryszczka z kolei pojawia się na wardze i przypomina plaster miodu w miniaturze z licznymi bolesnymi bąbelkami i w odróżnieniu od afty jest bardzo zaraźliwa. Jeśli już mamy pewność, że to co uwiera w ustach to jednak afta, można sięgnąć po domowe środki likwidujące tę przypadłość.

Kostka lodu

Najlepsze rezultaty daje w początkowej fazie tworzenia się afty. Wystarczy dokładnie pocierać zmienioną chorobowo śluzówkę, aby pozbyć się bólu i zmniejszyć stan zapalny. Ta metoda może być stosowana w zależności od potrzeb kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie.

Sól

To niedoceniany, ale skuteczny sposób na pozbycie się nadżerek. Trzeba jedynie do szklanki ciepłej wody dodać łyżeczkę soli i taką miksturą płukać jamę ustną co najmniej trzy razy dziennie.

Soda oczyszczona

Ma podobnie jak sól działanie odkażające. Stosujemy również do płukania, trzeba jedynie do szklanki ciepłej wody dodać płaską łyżeczkę sody. Taki zabieg dla większej skuteczności warto także stosować trzy razy dziennie, najlepiej po jedzeniu.

Woda utleniona

Do szklanki letniej wody dodaj 5 łyżeczek wody utlenionej i płucz usta 3 razy dziennie, pamiętając aby za każdym razem przygotować świeży roztwór.

Jogurt

Dzięki zawartości kwasu mlekowego, zmienia odczyn w ustach i „wykończy” aftę. Oczywiście mowa o jogurcie naturalnym, bezcukrowym. Aby kuracja była skuteczna należy spożywać mały kubeczek raz dziennie.

Szałwia

Łyżkę suszonego ziela wystarczy zalać szklanką wrzątku i odstawić do czasu, aż ostygnie. Potem płukać usta 3 razy dziennie.

Zero cukru

Odstawienie na kilka dni słodyczy oraz ograniczenia liczby łyżeczek cukru dodawanych do kawy czy herbaty również przyczyni się do szybszego zlikwidowania afty, która nieleczona może dokuczać nawet kilka tygodni.

Jak się ustrzec

Aby nie dopuścić do powstania owrzodzeń trzeba wzbogacić dietę o składniki bogate w żelazo i kwas foliowy, a więc zielone warzywa, owoce cytrusowe, kiszoną kapustę. Nie zaszkodzi również pieczywo pełnoziarniste i większa ilość nabiału.