piwik


2 tydzień ciąży

OWULACJA

Kiedy komórka jajowa jest dojrzała, wydostaje się z jajnika i oczekuje na zapłodnienie. W tym czasie Twój organizm wysyła sygnały, że jest gotowy. Śluz pochwowy swoim wyglądem zaczyna przypominać białko jaja kurzego. Może także pojawić się jednostronny ból w dole brzucha.

ZAPŁODNIENIE

drugi tydzień ciążyPodczas wytrysku do Twoich jajowodów dostaje się około trzystu milionów plemników. Tam czeka na nie komórka jajowa. Zwycięski plemnik (najszybszy i najtrwalszy) przenika przez ścianę komórki i zagnieżdża się w niej. Pomimo braku odczuwania jakichkolwiek oznak właśnie doszło do zapłodnienia.
Może zdarzyć się sytuacja, w której jajniki uwolniły dwie komórki jajowe. Jeżeli każda z nich zostanie zapłodniona to mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą dwujajową.
Za materiał genetyczny dziecka odpowiedzialnych jest 46 chromosomów. Jednak tylko dwa z nich odpowiadają za płeć maleństwa. Jeden ze spermy, drugi z komórki jajowej. Jeżeli plemnik posiadał chromosom X to rodzi się dziewczynka, a jeżeli Y to chłopczyk.
Istnieją hipotezy, że czas w którym dochodzi do zapłodnienia ma wpływ na płeć dziecka. Według nich stosunek, który miał miejsce na dwa dni przez owulacją zwiększa szansę na dziewczynę, natomiast ten odbyty w dniu jajeczkowania na chłopca. Również dieta może mieć wpływ. Produkty zawierające wapń oraz magnez sprzyjają córeczce. Dieta bogata w sód i potas zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia chłopca.

BADANIA

Jeśli planujesz ciążę warto się skonsultować ze swoim lekarzem. Dobrze jest wcześniej zrobić badania oraz się zaszczepić. Poniżej lista badań, które warto wykonać:

1. Badanie krwi
Dzięki niemu lekarz będzie mógł określić ogólny stan zdrowia, wykryć ewentualne nieprawidłowości, zmierzyć poziom cukru we krwi.

2. Badania biochemiczne krwi
Ustalenie poziomu glukozy, mocznika wapnia, białka, kreatyniny, cholesterolu i trójglicerydów

3. Badanie moczu
Sprawdza się obecność białka, glukozy, krwi oraz bilirubiny w moczu. Ocenia się osad. Robi się także posiew kiedy wykryje się bakterie.

4. Określenie grupy krwi
Dobrze jest określić współczynnik Rh oraz grupę krwi przyszłych rodziców. Ma to szczególne znaczenie kiedy u kobiety współczynnik jest na przykład ujemny a u mężczyzny odwrotnie. Dochodzi wtedy do konfliktu serologicznego. Jest bardzo istotnie szczególnie przy drugiej ciąży. Podczas pierwszego porodu uaktywnił się system immunologiczny, który teraz będzie zwalczał krwinki z Rh dodatnim dziecka. Na szczęście można temu skutecznie zapobiegać.

5. Badania hormonalne
Przed ciążą należy zbadać poziom hormonów tarczycy oraz hormonów płciowych. Zaburzenia mogą prowadzić do poronień oraz powikłań w trakcie ciąży jak również czasem są przyczyną bezpłodności.

6. Próby wątrobowe
Polega na oznaczeniu we krwi poziomu enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny. Dzięki temu badaniu mnożna wykryć stany zapalne wątroby, uszkodzenia oraz stłuczenia będące wynikiem otyłości, uszkodzenia wątroby przez leki oraz nadużywanie alkoholu.

7. Badanie USG narządu rodnego
Zajście w ciążę mogą utrudniać nieprawidłowości w budowie narządów rozrodnych.

8. Wymaz z szyjki macicy
Wymaz ten powinien zostać pobrany w celu wykonania cytologii oraz badania bakteriologicznego.

9. Badanie na obecność przeciwciał przeciw wirusowi cytomegalii
Badanie to pozwala na ustalenie czy przechodziłaś cytomegalię. Choroba ta jest bardzo groźna dla dziecka dlatego też wykrycie czy jesteś nosicielką wirusa cytomegaliowego pozwoli na zapobiegnięcie zarażeniu.

10. Badanie WR
Odczyn Wassermana, służy do wykrywania kiły.

11. Badania genetyczne
Jest to szczególnie ważne jeżeli planujesz ciążę po 35. roku życia bądź gdy w rodzinie twojej lub partnera były choroby genetyczne.

Lekarz po wykonaniu wszelkich niezbędnych badan zajmie się leczeniem chronicznych schorzeń oraz przewlekłych infekcji. Poinformuje także czy leki, które zażywałaś do tej pory mogą być nadal przez ciebie przyjmowane czy lepiej je odstawić na czas ciąży.