piwik


Grzybica paznokci

Jest to choroba, którą bardzo łatwo jest się zarazić. O wiele trudniej się jej pozbyć. Nie znika ona sama i nie są w stanie pomóc na nią żadne domowe środki. Tylko pod okiem dermatologa jej leczenie jest skuteczne. Wymaga ona od pacjenta bardzo dużej cierpliwości a także troskliwej pielęgnacji stóp. O wiele częściej grzybica atakuje paznokcie u stóp niż u dłoni. Ograniocza się do jednej płytki paznokcia bądź też przenosi na sąsiednie. Najczęściej atakowany przez nią jest piąty oraz pierwszy palec. Najprawdopodobniej dlatego, że to właśnie do nich najszczelniej przylegają buty.

PRZYCZYNY

Jest ona najczęściej następstwem grzybicy stóp, na którą cierpi około 42% społeczeństwa. Bardzo często jest albo lekceważona albo nawet niezauważalna. Głównym źródłem zakażeń są baseny, sauny, łaźnie. Jednak można też się nią zarazić poprzez noszenie cudzych butów lub używanie tych samych przyborów do pedikiuru. Choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, niedokrwistość, otyłość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, a także długotrwała terapia antybiotykami, przyjmowanie sterydów bądź też chemioterapia predestynują do infekcji grzybiczych. Także ciepło oraz wilgoć sprzyjają rozwojowi grzybicy. Rozwija się ona kiedy uszkodzona jest płytka paznokcia.

ROZPOZNANIE

grzybica paznokciZ reguły wywołują ją dermatofity. Paznokieć, który zostanie przez nie zaatakowany stopniowo zmienia swój wygląd. Można zaobserwować na nim przebarwienia. Początkowo białawe, później żółtawe aż w końcu brązowe. Płytka coraz bardzoiej się łuszczy oraz rozwarstwia. Coraz trudniej ją przyciąć gdyż staje się coraz grubsza. Pod paznokciami gromadzą się grzybicze złogi czego efektem jest nieprzyjemny zapach stóp. Lekarz od razu po obejżeniu stopy wie czy ma do czynienia z grzybicą. Czasem jednak zaleca się badania laboratoryjne kiedy to obraz jest niejednoznaczny. Pod mikroskopem ogląda się próbki pobrane spod paznokcia oraz skrawki płytki. Czasem zdaża się, że w laboratorium hoduje się grzyby wyizolowane z próbki po to aby móc określić ich gatunek, a co za tym idzie, dobrać odpowiednie leki.

LECZENIE

Bradzo często walka z grzybicą kończy się niepowodzeniem. Wszystko dlatego, że pacjenci zniechęcają się do prowadzonej terapii już po kilku tygodniach. Czasem zdarza się, że starają się oni ratować domowymi sposobami, które niestety są nieskuteczne. Rodzaj leczenia zależny jest od stopnia zaawansowania choroby. Kiesy tylko zauważy się pierwsze zmiany w wyglądzie paznokcia należy udać się do lekarza. Wtedy zazwyczaj wystarczy naklejanie miniplastrów, które zawierają substancje grzybobójcze lub też smarowania specjalnym lakierem. Jednak i tak powinno uzbroić się w cierpliwość. Kuracja taka może potrwać nawet trzy miesiące. Kiedy zmiany są rozległe, a płytka paznokcia bardzo zniszczona, stosuje się leki doustne. Substancja lecznicza dociera wtedy do środka paznokcia i gromadzona jest u nasady paznokcia. Blokuje tym samym rozwój grzybów.