piwik


Impotencja

Impotencja to dysfunkcja seksualna, która uniemożliwia odbycie pełnego stosunku seksualnego. Traktowana jest przez wiele osób jako temat wstydliwy, co powoduje brak leczenia. Aktywność seksualna jest jednym z elementów składowych życia każdego dorosłego człowieka, a brak jej może powodować niespełnienie. Dane statystyczne mówią, że około 70% mężczyzn po ukończonym 40 roku życia ma problemy z impotencją.  Nie wolno zapominać, że jest to choroba uleczalna mogąca mieć podłoże zarówno somatyczne jak i psychogenne. Tempo życia, stawiane coraz wyżej poprzeczki zawodowe, życie w ciągłym stresie i pędzie powoduje, że impotencja zaczyna być traktowana jako choroba cywilizacyjna.

Objawy impotencji

objawy impotencjiNajczęstszym i głównym objawem impotencji to brak erekcji i ejakulacji. Najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia jest brak pełnego wzwodu, a oprócz tego przedwczesny wytrysk lub brak orgazmu. Objawy impotencji lekarze dzielą na łagodne, umiarkowane i ciężkie. Do łagodnych możemy zaliczyć przedwczesny wytrysk, który wcale nie musi być oznaką pojawiającej się impotencji. Przedwczesny wytrysk to często przypadłość  młodych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczęli współżycie lub osób, które miały dłuższą przerwę w uprawianiu seksu. W objawach umiarkowanych charakterystyczny jest występujący wzwód częściowy, pojawia się on tylko na chwilę, nie można go utrzymać, a w związku z tym nie możemy mówić o zaspokojeniu seksualnym. Ciężkie objawy impotencji to brak erekcji, a czasami zupełny brak wzwodu, mężczyzna nie jest w stanie współżyć i nie odczuwa żadnej przyjemności.

Impotencja to nie tylko problem męski

Przywykliśmy do tego, że impotencja dotyczy tylko mężczyzn, ale jest to nieprawda, problem ten dotyka także kobiet. Gwałtowny spadek libido i niemożność osiągnięcia orgazmu przez kobiety to nic innego jak impotencja kobiet. Schorzenie to możemy podzielić na pierwotną i wtórną. Z impotencją wtórną mamy do czynienia, kiedy po prawidłowym okresie funkcjonowania seksualnego następuje spadek libido. Impotencja jest częstym powodem rozpadu związku.

Przyczyny impotencji

Przyczyny impotencji dzielimy na  dwie grupy: na somatyczne i psychogenne. W śród czynników psychogennych to uzależnienia od substancji szkodliwych takich jak tytoń, narkotyki czy alkohol, ciągły stres, przemęczenie czy nadużywanie leków.  Wśród czynników somatycznych można wyróżnić choroby serca, nadciśnienie tętnicze, depresję, cukrzycę, choroby neurologiczne, wiek oraz wady rozwojowe narządów płciowych.

Wyleczenie impotencji niezależnie od przyczyn jest możliwe do wyleczenia jeżeli problem wstydu, niechęci czy bagatelizowania problemu zostanie odsunięty, a osoba dotknięta schorzeniem postanowi się leczyć.

Leczenie impotencji

Impotencja jest trudna, ale możliwa do wyleczenia. Im bardziej zaawansowany wiek, tym trudniejsze jest leczenie. Jeżeli choroba ma podłoże psychogenne dobre rezultaty daje leczenie psychoterapeutyczne wraz z eliminacją uzależnień, które w znaczący sposób pomagają w odzyskaniu sprawności seksualnej. Przyczyny natury psychicznej najczęściej pojawiają się u młodych mężczyzn, który rozpoczynają współżycie seksualne i u nich pojawiają się stany lękowe, niepewność, zaniżone poczucie wartości czy obawa przed kompromitacją. Te wszystkie zaburzenia poddawane mogą być psychoterapii indywidualnej lub grupowej.  Leczenie impotencji zależne jest od jej przyczyn dlatego stosowane jest także leczenie farmakologiczne. Najpopularniejszym lekiem, najczęściej sprzedawanym jest niebieska pigułka, której sława jest bardzo duża, ale niestety nie ma 100% skuteczności dlatego warto skonsultować się ze specjalistą i nie prowadzić leczenia samemu.