piwik


Inne metody antykoncepcji

Inne metody antykoncepcjiDla wielu osób antykoncepcja to bardzo ważna sprawa życiowa, nie wszyscy gotowi jesteśmy zostać rodzicami. Zabezpieczać się mogą kobiety jak i mężczyźni. Jednym ze sposobów jest antykoncepcja mechaniczna.

Bardzo popularne i łatwo dostępne są kondomy. Prezerwatywy dla panów są wykonane z lateksu i można je kupić w różnych rozmiarach czy kolorach. Kondomy to produkty jednorazowe, które oprócz zabezpieczenia przed niechcianą ciążą chronią nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową tj. kiła, rzeżączka, AIDS, czy żółtaczka. Niektóre kondomy pokryte są dodatkowo substancją plemnikobójczą. Stosując taką formę antykoncepcji nie wolno używać oliwek czy kremów ponieważ mogą one uszkodzić lateks. Łatwość dostępu, przystępna cena są na pewno zaletami stosowania tej metody antykoncepcji, minusem jest możliwość uszkodzenia, pęknięcia prezerwatywy w czasie stosunku. Mimo szerokiej dostępności (kioski, sklepy) warto kupować kondomy w aptekach, bo tylko wtedy mamy pewność, że były one właściwie przechowywane i nie są uszkodzone.

Kapturki naszyjkowe – to antykoncepcja mechaniczna dla kobiet, które mają słabe mięśnie pochwy. Kapturki są małe i niewyczuwalne, co jest ich dużą zaletą. Wraz z ich stosowaniem warto dodać środek plemnikobójczy. Po zbliżeniu kapturka nie wolno wyjmować przynajmniej przez 6 godzin. Dłuższe niż 30 godzinie trzymanie kapturka może spowodować wstrząs toksyczny.

Kolejną metodą antykoncepcji – to antykoncepcja hormonalna. Zdaniem wielu specjalistów jest to najbardziej komfortowa forma zapobiegania ciąży. Możemy wyróżnić wśród antykoncepcji hormonalnej: pigułki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, zastrzyki, czy antykoncepcyjny krążek dopochwowy. Decydując się na tę formę musimy pamiętać, że uwalniane hormony nie są obojętne dla organizmu kobiety. Taką formę antykoncepcji przepisuje lekarz po uprzednim wykonaniu niezbędnych badań. Jest to w miarę komfortowa forma, ale oczywiście ma swoje zalety, ale i wady. Do zalet antykoncepcji hormonalnej niewątpliwie należy jej skuteczność (wg wskaźnika Pearla 0,2), zmniejszenie krwawień miesiączkowych, złagodzenie zespołu przedmiesiączkowego, zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, torbieli jajnika, wystąpienia raka jajnika oraz wygoda w użyciu. Kobiety, które stosowały tą antykoncepcję po jej odstawieniu mają taką samą płodność i rodzą zdrowe dzieci. Poczęcie dziecka możliwe jest od razu w pierwszym cyklu po dostawieniu hormonów.

Stosując hormonalną antykoncepcję jesteśmy narażone na liczne skutki uboczne niezależnie od tego czy stosujemy plastry, tabletki czy zastrzyki – to zawsze są hormony. Dlatego musisz wiedzieć, że przetłuszczające się włosy (łojotok), pojawiający się trądzik, plamienia i lekkie krwawienia, bóle głowy, wymioty czy nudności mogą wystąpić wraz z antykoncepcją hormonalną. Może pojawić się także nagły wzrost ciśnienia tętniczego, niespodziewane kilogramy na wadze, pogorszenie nastroju i inne. Mogą pojawić się te objawy, ale nie muszą jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego o stosowaniu tej metody decyduje lekarz. Przyjmując hormony musisz być pod stałą opieką lekarza. Nasilenie działań niepożądanych zwykle występuje w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej, zwykle w 4 miesiącu ustępują.

Tabletka „72 godziny po” właściwie trudno ją nazwać metodą antykoncepcji. Stosuje się ją sytuacja wyjątkowych, wtedy gdy doszło do gwałtu, albo zawiodły inne stosowane środki. Tabletka działa po zapłodnieniu, ale przed implantacją. Dlatego gdy nastąpiła sytuacja awaryjna kobieta ma 72 godziny na zażycie tabletki.

Wkładka domaciczna to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jak każda metoda ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim tej metody nie powinny używać kobiety młode, które mają przed sobą swoją pierwsza ciążę. Kobiety, które mają wady anatomiczne w budowie macicy, czynne zakażenie w obrębie narządów rodnych, u których stwierdzono nadżerki, torbiele jajników, mięśniaki macicy, wystąpiło podejrzenie ciąży, guzy przydatków, krwawienia o niejasnym pochodzeniu i jeszcze wiele innych chorób i objawów – nie mogą stosować tej metody. Wkładka domaciczna może wywołać skutki uboczne, które mogą być odczuwalne przez pierwsze miesiące od jej założenia. Mogą pojawić się bóle podbrzusza i krzyża, obfitsze miesiączki i plamienia.

Wkładka domaciczna – odznacza się wysoką skutecznością stosowania. Ma określony czas działania i nie można jej stosować dłużej, gdyż aktywny środek przestaje działać, dlatego przy stosowaniu tej metody bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza ginekologa. Po usunięciu wkładki i wykonaniu badań ogólnych można wrócić do tej formy antykoncepcji po upływie miesiąca.

Wszystkie metody antykoncepcji mają jedno zadanie – utrudnić dotarcie plemników do jajeczka. Jaką metodę wybrać? W tym na pewno pomoże Ci lekarz. Pamiętaj, że opowieści o tym, że przy pierwszym stosunku nie można zajść w ciążę, karmienie piersią uchroni cię przed kolejną ciążą i na pewno stosunek przerywany daje gwarancję bezpiecznego zbliżenia – to bzdury. Każdy rozpoczynający współżycie odpowiedzialny człowiek powinien zadbać o skuteczną antykoncepcję.