piwik


Joga w ciąży

joga w ciążyCiąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety, szczególnie kiedy spodziewamy się pierwszego dziecka. Jak przygotować swoje ciało do porodu, jak ulżyć bólom kręgosłupowym, jak dobrze znosić i nosić dodatkowe kilogramy obciążające cały układ mięśniowo – kostny? Pomocą mogą okazać się ćwiczenia jogi. Dla pań, które przed ciążą ćwiczyły jogę nie jest żadną tajemnicą, że dzięki assanom poznajemy własne ciało, wyczuwamy jego potrzeby, przygotowujemy mięśnie i więzadła do akcji porodowej, uczymy się relaksu, świadomie potrafimy zmniejszyć bóle porodowe, a dzięki temu lepiej potrafimy współpracować w czasie porodu z lekarzem i położną. A co z kobietami, które do tej pory nie praktykowały jogi? Nic straconego, rozpocząć ćwiczenia jogi możemy w każdej chwili naszego życia. Ale uwaga! Zanim rozpoczniesz ćwiczenia jogi koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem. Szczególnie dotyczy to kobiet, których ciąża jest zagrożona, przebiega z powikłaniami lub dziecko ustawione jest w nietypowej pozycji.

Korzyści dla mamy i dziecka

Ciąża zmienia emocjonalnie kobietę, angażuje się w proces tworzenia nowego życia nie tylko fizycznie. Jest to jeden z najbardziej burzliwych okresów życia kobiety, ale i jeden z najpiękniejszych. Praktykowanie jogi w ciąży ułatwi poród, zapewni właściwy klimat do rozwoju dziecka, nie dopuści do nadwagi i powstania rozstępów, bóle w plecach jeżeli wystąpią to w bardzo łagodnej formie.

Praktyka

Ćwiczenia w okresie ciąży należy wykonywać bardzo spokojnie, całkowicie rezygnując z wymachów i podskoków. Najlepiej ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu po 40 do 60 minut. Lecz to zależy od sprawności przyszłej mamy, dlatego jeżeli pierwsze Twoje sesje będą trwały 20 minut – to bardzo dobrze. Rytm ćwiczeń każda kobieta powinna ustalić sama bacznie obserwując swoje ciało, jego reakcje.

  1. Ćwiczenia należy rozpoczynać od głębokich oddechów wykonywanych przeponą. Uwaga: po kilku takich oddechach może zakręcić Ci się w głowie, dzieje się tak często wśród kobiet, które rozpoczynają ćwiczenia dlatego oddychaj przeponą w pozycji siedzącej.
  2. Przy wykonywaniu ćwiczeń na plecach przyszła mama musi pamiętać o prawidłowym ułożeniu swojego ciała. Do podłoża muszą dobrze przylegać ramiona, barki i pośladki. W tym wyjątkowym czasie nie wykonujemy ćwiczeń, które bezpośrednio wpływają na mięśnie brzucha.
  3. Rezygnujemy z ćwiczeń wykonywanych bezpośrednio w pozycji leżącej na brzuchu, nie wykonujemy: świerszcza, kobry czy łuku.
  4. Większość ćwiczeń wykonujemy w pozycji siedzącej, która szczególnie jest ważna w okresie ciąży bowiem assany siedzące „otwierają miednicę”, a tym samym ułatwiają poród. Podczas ćwiczeń pośladki powinny być lekko rozchylone na boki i dobrze usadowione na krześle lub macie.
  5. Wykonywanie ćwiczeń w pozycji stojącej jest jak najbardziej wskazane. Postawa stojąca wzmacnia nogi, co pomaga nam w codziennym życiu, likwiduje obrzęki. Stopy powinny być ustawione na szerokość bioder ze skierowanymi do środka palcami nóg, plecy wyprostowane, a łopatki ściągnięte.
  6. W okresie ciąży nie bójmy się wykorzystywać w czasie ćwiczeń „pomocników” tj. krzesło (które jest nieocenione przy wykonywaniu pługu, kiedy brzuszek jest już spory), ściana (przy pozycji świecy, aby zbyt mocno nie obciążać mięśni brzucha) i inne.
  7. Pamiętaj: w momencie złego samopoczucia lub nadmiernego napięcia – przerwij assanę. Dłużej relaksuj się pomiędzy assanami.

Do ćwiczeń wybierz porę i miejsce takie, aby nikt Ci nie przeszkadzał, wyłącz telefon. Dobrze jeżeli włączysz spokojną, ciebie relaksującą muzykę która pomoże szybciej Ci się odprężyć. Pamiętaj – robisz każde ćwiczenie na tyle, na ile pozwala Ci Twoje ciało, nie dopuszczasz do powstania silnego bólu jakiegokolwiek mięśnia czy ścięgna. Możesz poczuć napięcie, ale nie ból!.Jeżeli jesteś osobą, która lubi towarzystwo – poszukaj kursu jogi dla ciężarnych kobiet, niektóre szkoły jogi takie prowadzą. Powodzenia.