piwik


Która tabletka na ból?

Tabletka na bólCodziennie jesteśmy bombardowani reklamami tabletek na ból zęba, głowy, mięśni, stawów, brzucha. Skrzywione z bólu piękne twarze, za chwilę się uśmiechają. Tak działają reklamowane tabletki! W świecie reklam wszystko jest możliwe. W rzeczywistości zapominamy, że ból jest sprzymierzeńcem organizmu, to on jak pierwszy daje znać, że coś nie działa tak, jak powinno. Najgroźniejsze są bóle w klatce piersiowej, głowy, pourazowe i brzucha, jeżeli są niewiadomego pochodzenia, koniecznie zgłoś się do lekarza. A gdy samodzielnie, chwilowo chcesz walczyć z bólem sama – wybieraj świadomie.

Kupując bez recepty lek przeciwbólowy sięgasz po specyfik który ma w swoim składzie paracetamol albo kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy niesterydowych przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym. Przed decyzją którą tabletkę zażyć sprawdź skład leku.

Preparaty z paracetamolem są rzeczywiście najbezpieczniejsze. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby zażywały je nawet kobiety w ciąży, osoby z alergią i astmą, a także dzieci, oczywiście w odpowiednich dawkach. Minusem tych preparatów jest to, że działanie przeciwbólowe nie jest zbyt silne, ale przy niezbyt nasilonych dolegliwościach pomaga. Międzynarodowa klasyfikacja leków rozróżnia leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Paracetamol jest specyfikiem, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dlatego wskazany jest do stosowania gdy mamy podwyższoną temperaturę. Grupa leków oparta na kwasie acetylosalicylowym, ibuprofenie, naproksenie, pyralginie czy diclofenacu jest znacznie silniejsza, bo zwalcza także stan zapalny, za to zażywanie ich niesie większe ryzyko niepożądanych reakcji i zagrożeń dla organizmu. Lek trafia w źródło bólu – hasło reklamowe tej grupy leków oznacza, że źródłem bólu jest stan zapalny.

Większość leków przeciwbólowych wolno podawać dzieciom, które ukończyły 12 rok życia. Bowiem jest to czas kiedy wątroba nie jest w pełni dojrzałym organem i nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi przemianami, wydalaniem leków. Z tego względu dzieciom należy podawać preparaty z zawartością paracetamolu w przeliczeniu na kilogram wagi.

Kupując bez recepty leki przeciwbólowe farmaceuta pyta czy zwykłą dawkę czy max. Oznaczenie max na opakowaniu informuje nas, że lek zawiera maksymalną dawkę środka przeciwbólowego.

Zagrożenia

Przyjmowanie leków przeciwbólowych przez dłuższy czas, bez konsultacji z lekarzem niesie ryzyko wielu zagrożeń takich jak uszkodzenie błony śluzowej żołądka i jelit, które mogą doprowadzić do groźnych krwawień i krwotoków z przewodu pokarmowego. Leki przeciwbólowe mają działanie drażniące dlatego należy je przyjmować po jedzeniu popijając dużą ilością wody. Samodzielne przyjmowanie różnych leków przeciwbólowych może doprowadzić do uszkodzenia nerek, szpiku kostnego i innych wielu ciężkich powikłań.

Pamiętaj:

  1. Ból to sygnał, alarm organizmu, sygnał ostrzegawczy, chroni i zmusza do wizyty u lekarza.
  2. Przyczynę bólu należy jak najszybciej zdiagnozować!
  3. Bóle w klatce piersiowej, okolicach brzucha i pourazowe natychmiast należy skonsultować się z lekarzem.
  4. Kawa wzmaga działanie leków przeciwbólowych.
  5. W ciąży jedynym lekiem przeciwbólowym, który w wyjątkowych sytuacjach możesz przyjąć to paracetamol.