piwik


Jaką kupić butelkę dla maluszka?

Karmienie piersią jest bezdyskusyjnie najlepsze dla dziecka, ale nie każda kobieta może to robić, a przyczyn tego faktu jest wiele. Jeżeli nie karmisz piersią, to niezbędnym zakupem będzie butelka. Na rynku jest gąszcz różnych butelek i smoczków , wystarczy wejść do apteki lub do jakiegokolwiek marketu, istny zawrót głowy. Butelki szklane, plastikowe, proste, wygięte, z uchwytem, antykolkowe, z kolorowymi nadrukami, z grzechotkami, o pojemności od 120 do 320 ml. Podobnie rzecz ma się z wyborem smoczków!

Szklana czy plastikowa?

Jaką kupić butelkę dla maluszka?Podstawowo sprawa mogąca rozstrzygnąć tę wątpliwość – to wiek dziecka. Szkło łatwiej wyparzyć i idealna jest dla noworodków. Z kolei butelka lżejsza, plastikowa będzie lepsza dla dziecka które już samo zaczyna trzymać butelkę. Oczywiście niewątpliwą zaletą plastiku jest jego waga, ale trwałość przy wyparzaniu i myciu jest zdecydowanie mniejsza niż szklanej. Warto butelki kupować już po zakupie sterylizatora i podgrzewacza, bowiem nie każda butelka będzie pasowała.

Butelki antykolkowe wzbudzają kontrowersje. Tylu samo jest przeciwników i zwolenników. Jest to sprawa bardzo indywidualna, od rodziców zależy czy zdecydują się na zakup.

Jaki kształt i wielkość?

Na rynku jest bardzo wiele kształtów i wielkości butelek. Zaczynając od prostej, okrągłej, która ma podstawową zaletę – jest łatwa do utrzymania w czystości i można ją wykorzystać na wiele sposobów. Butelki duże, z otworem większym bez problemów pozwalają na wlewanie mleka czy wody, łatwo ją wymyć. Butelki zwężane – ergonomiczne pozwalają na łatwiejsze chwycenie jej przez niewielkie rączki maluszka.

Czym kierować się przy wyborze? Jest to sprawa indywidualna, ale nie można zapominać o bakteriach, które lubią rozmnażać się w butelkach. Dlatego aspekt łatwości utrzymania w czystości wydaje się dość istotnym. Tym bardziej, że po każdym użyciu należy butelkę wymyć, a właściwie dokładnie wyszorować przeznaczoną tylko do tego celu szczotką. Butelki i smoczki najlepiej sterylizować lub wyparzać, suszyć na papierowych ręcznikach odwrócone dnem do góry. Obecnie można kupić specjalne środki dezynfekcyjne przeznaczone do butelek dla dzieci.

Wiele młodych mam zastanawia się ile butelek kupić. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy dziecko jest tylko dokarmiane, a inna sytuacja występuje kiedy karmione jest wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Sześć sztuk jest raczej optymalna ilością, która pozwala codziennie bezstresowo nakarmić maluszka i wyparzyć butelki ze smoczkami. Kiedy szkło będzie porysowane, a plastik zmatowieje – wyrzuć takie butelki.

Jaki smoczek wybrać?

Możemy kupić smoczki kauczukowe, silikonowe o różnych kształtach. Do butelki najlepiej wybrać smoczek tej samej firmy co butelka. Wtedy zawsze będzie pewność, że elementy będą dopasowane. Rozmiar i szybkość przepływu smoczka powinna być uzależniona od wieku maluszka. Smoczek dla noworodka powinien mieć jedną dziurkę, a więc wolny przepływ. Starszemu dziecku – 3-4 miesięcznemu możemy kupić smoczek  o średnim przepływie. Natomiast podając mleko zagęszczone kaszką czy klikiem możesz podawać przez smoczek ze szczelinką. Najlepiej czytać zalecenia producenta dotyczące wieku maluszka i wielkości smoczka. Obserwuj swoje dziecko, ono „powie” ci, czy przepływ pokarmu jest odpowiedni, to samo dotyczy kształtu. W końcu to dziecko decyduje, co jest dla niego najlepsze, a na tym etapie pozwól wybrać mu smoczek.