piwik


Laserowa korekcja wady wzroku

laserowa korekcja wad wzrokuLaserowa korekcja wzroku jest najnowocześniejszą, metodą korekcji wad wzroku. Stosowana jest od kilkunastu lat jako trwała metoda pozwalająca na wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych (trwała korekcja wzroku). Jest to najbezpieczniejsza i skuteczna metoda korekcji wzroku. Bezboleśnie przeprowadzany zabieg trwa kilka minut i wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym. Efekty korekcji laserowej są trwałe i odczuwalne już w kilka dni po zabiegu

Laserowa korekcja wzroku to dokładne kształtowanie rogówki wypukłej  zewnętrznej warstwy gałki ocznej, przy pomocy wiązki laserowej. Z uwagi na posiadaną wadę wzroku istnieje możliwość jej:

W minimalnym stopniu wykorzystywane są narzędzia chirurgiczne. Najważniejsze etapy operacji przeprowadzone są wyłącznie za pomocą lasera, co zapewnia większy poziom precyzji, małą inwazyjność i bezpieczeństwo. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent jest przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Oko przed operacją znieczulane jest za pomocą kropli, a sam zabieg jest bezbolesny. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut, natomiast sam laser pracuje tylko przez kilkadziesiąt sekund. Lekarz prowadzący zabieg szczegółowo informuje pacjenta o poszczególnych etapach, na których się obecnie znajduje wykonywany zabieg. Pacjent jest świadomy co się z nim dzieje, co jest niezwykle ważnym aspektem pomagającym utrzymać spokój i relaks. Laser, który jest stosowany podczas zabiegu wyróżnia się wyjątkową precyzją. W przypadku, gdy pacjent zapomni o tym, że powinien patrzeć przed siebie i odwróci na chwilę wzrok, laser automatycznie się wyłączy. Nie ma więc żadnych obaw, że laser zostanie przypadkiem skierowany w inne rejony oka.

Najważniejsze kryteria, które musi spełniać pacjent/pacjentka to : mieć ukończone 21 lat i ustabilizowaną wadę wzroku, nie może być w ciąży i karmić piersią-jest to czasowe przeciwwskazanie do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku. W tym okresie, bowiem, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety, dochodzi do pewnej niestabilności ostrości wzroku oraz topografii powierzchni oka. Zabieg można przeprowadzić ok. 4 miesięcy od zakończenia okresu karmienia. Nie może mieć skłonności do tworzenia przerośniętych blizn (bliznowce)Nie może chorować na: cukrzycę, jaskrę, zaćmę, odwarstwienie siatkówki, niektóre zwyrodnienia siatkówki, stożek rogówki i inne zwyrodnienia rogówki, niedobór wydzielania łez, choroby naczyniowe oka, oczopląs.

W dniu zabiegu nie wolno pić alkoholu, kawy czy innych napojów z kofeiną na 48h przed zabiegiem oraz nie wolno wykonywać makijażu. Należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne oraz zaplanować środek transportu po wykonanym zabiegu.

Najważniejsze jest to, że już w niedługim czasie po zabiegu zauważalna jest wyraźna poprawa widzenia i można bez przeszkód wrócić do domu, a już następnego dnia nawet do pracy.
Niestety zabieg nie jest refundowany przez NFZ i można wykonać go jedynie w prywatnej placówce. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż Narodowy Fundusz Zdrowia traktuje laserową korekcję wady wzroku jako zabieg kosmetyczny. Koszt przeprowadzenia takiej operacji to od 2 000 do 3 600 zł (za jedno oko), w zależności od wyboru metody.

Laserową korekcję można wykonać następującymi metodami :