piwik


Łysienie plackowate

Należy ono do najczęstszych przyczyn wypadania włosów, szczególnie u ludzi młodych. Według obserwacji lekarzy z chorobą tą zmagają się najczęściej dzieci oraz młodzi ludzie. Łysienie plackowate jest chorobą przewlekłą chorobą zapalną. Mieszki włosowe zostają uszkodzone, przez co dochodzi do wypadania włosów. Na głowie pozostają rozległe plamy. Choroba zazwyczaj ma początek w dzieciństwie lub młodym wieku. Może jednak pojawić się w dowolnym momencie życia. Im wcześniej pojawią się objawy tym trudniejszy jest jej przebieg oraz leczenie.

PRZYCZYNY

łysienie plackowateNie ustalono konkretnych przyczyn łysienia plackowatego. Można jednak przypuszczać, że choroba ta jest autoimmunologiczna. Oznacza to, że układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, ponieważ uznaje je za obce. Dlatego też dochodzi do zmian o charakterze zapalnym. Przyczynia się to do ich uszkodzenia oraz wypadania. Często łysienie plackowate występuje z innymi chorobami, które wynikają z autoagresji, na przykład: bielactwo, atopowe zapalenie skóry.

Choroba ta może być dziedziczona. Zdarza się, że niektóre antygeny powodują zwiększoną podatność na tą chorobę. Zwiększa to także występowanie łysienia plackowatego u krewnych pierwszego stopnia lub bliźniąt jednojajowych. Około dziesięć procent osób dotkniętych zespołem Downa cierpi ten rodzaj łysienia.

Łysienie plackowate jest zaliczane przez niektórych do do grupy schorzeń psychodermatologicznych. Wynika to z tego, że utrata włsów może mieć tło nerwowe oraz być wynikiem stresu, ciężkich oraz wyczerpujących stanów emocjonalnych.

OBJAWY

pierwsze mogą pojawić się w obrębie głowy. Zdarza się jednak, że występują w obrębie zarostu na twarzy lub innym owłosionych miejsc. Pierwsze ognisko jest zazwyczaj okrągłe i ma wielkość monety. Z czasem pojawiają się nowe. Dla łysienia plackowatego charakterystyczne są tak zwane włosy wykrzyknikowe. Pojawiają się one wokół ognisk wyłysienia. Są to włosy, które są krótko ułamane. Ich oderwane końcówki są grubsze oraz ciemniejsze niż nasada.

Pomimo tego, że w przebiegu choroby zachodzą zmiany o charakterze zapalnym to jego objawy nie pojawiają się. Na skórze nie pojawia się rumień ani złuszczenie. Czasem niektórzy uskarżają się jedynie na swędzenie w miejscu łysienia.

W cięższych przypadkach choroby mogą pojawić się patologiczne zmiany na paznokciach.

LECZENIE

Jest to proces bvardzo trudny i długotrwały, który może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Wybór odpowiedniej terapii zależy od wieku, ilośći włosów, które się utraciło, a także efektów ubocznych, które może nieść za sobą leczenie