piwik


Łysienie rozlane

Łysienie rozlaneJest to jedna z chorób, ktra polega na utracie połysku włosów oraz większej ich łamliwości. Może ono dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn, będących zazwyczaj w starszym wieku. Ludziom młodym przytrafia się ono bardzo rzadko. Mężczyźni łysienie traktują jak coś nieuniknionego. Większość z nich przyjmuje ten fakt z podniesioną głową. Jednak u kobiet ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dla nich włosy są symbolem urody oraz piękna. Dlatego też ich utrata może bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich samopoczucie oraz wywołać zaburzenia, które są w stanie doprowadzić nawet do depresji.

PRZYCZYNY

Jedną z najważniejszych a zarazem najgroźniejszych przyczyn są zaburzenia hormonalne. Również istotne mogą być przyczyny genetyczne związane z dziedziczeniem. Zazwyczaj dotyka ona osób starszych, mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia oraz kobiet w okresie menopauzy. Kolejną z przyczyn może być choroba zakaźna, rozwijająca się w organizmie niczego nieświadomej osoby. Mniej znaczącą przyczyną może się okazać niewłaściwe stosowanie kosmetyków oraz szamponów do włosów. W ich składzie mogą się znajdować substancje uszkadzające cebulki włosów a co za tym idzie przyczyniające się do rozwoju choroby. Jeśli choroba pojawia się w młodym wieku to jej objawy mogą okazać się znacznie bardziej nasilone poprzez nadmierny stres, który wywołuje choroba.

OBJAWY

W większości to łysienie dotyka kobiet. Najczęściej pojawia się pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Po przejściu choroby włosy najczęściej odrastają. Charakterystyczne jest obszerne łysienie na różnych częściach głowy. Włosy zaczynają wypadać od strony zakoli oraz czubka głowy. Ten proces postępuje dość szybko. Dodatkowe objawy to :

LECZENIE

Nie  ma idealnego oraz skutecznego środka na zwalczenie tej choroby.. można szukać jej przyczyny i w ten sposób starać się zapobiec utracie włosów. Do tego celu jednak potrzebny jest zestaw specjalistycznych badań, dzięki którym można uzyskać odpowiedź z jakiego powodu włosy wypadają. Zalecana jest w takim wyapdku zmiana diety a także stylu życia. Powinna ona być bogata w żelazo, bo to właśnie jego niedobór  przyczynia się do łysienia rozlanego. Kluczowym elementem diety powinna stać się także witamina E.