piwik


Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to uciążliwa przypadłość i przy tym często powodująca poczucie wstydu u osób cierpiących na to schorzenie. W społeczeństwie krąży opinia, że nietrzymanie moczu dotyczy jedynie kobiet w podeszłym wieku. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Nietrzymanie moczu może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek, czy też płeć. Czy jest owo schorzenie i czy istnieją skuteczne sposoby jego leczenia?

Objawy, przyczyny i typy

nietrzymanie moczuNietrzymanie moczu to bezwiedny jego wypływ, całkowicie niezależny od naszej woli. Z uwagi na niemożność kontrolowania chwili oddania moczu problem ten potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Przyczyny nietrzymania moczu mogą tkwić w układzie nerwowym, w którym może dochodzić do zaburzenia odruchu związanego z kontrolowaniem opróżniania pęcherza. Częściej jednak jest to efekt zaburzeń w obrębie samego układu moczowego.

Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe typy nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, spowodowane przez nagłe parcie na pęcherz, bądź też z przepełnienia. O wysiłkowym nietrzymaniu moczu mówimy wówczas gdy mamy do czynienia z wadliwym mechanizmem zamykania cewki moczowej. Jest to najczęściej występujący typ pośród schorzeń związanych z nietrzymaniem moczu. Wiąże się on z osłabieniem mięśni zlokalizowanych w dnie miednicy, których jednym z zadań jest zaciskanie cewki moczowej. W początkowej fazie mimowolny wypływ moczu następuje jedynie przy podejmowaniu znacznego wysiłku fizycznego. Może również pojawić się przy kaszlnięciu, czy kichnięciu. Zatem wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z sytuacją, w której dochodzi do podwyższenia ciśnienia we wnętrzu jamy brzusznej. Nietrzymanie moczu spowodowane naglącym parciem na pęcherz wynika z nadaktywności mięśni odpowiadających za skurcze pęcherza. Cechą tego typu schorzenia jest pojawianie się nagłego parcia na pęcherz, co powoduje niemal natychmiastowy wypływ moczu. Natomiast trzeci typ, tj. nietrzymanie moczy w wyniku przepełnienia pęcherza pojawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z przeszkodą podpęcherzową, która uniemożliwia swobodne oddawanie moczu. W tej sytuacji pęcherz jest stale przepełniony, co prowadzi do jego rozciągnięcia, a co jakiś czas wzrastające ciśnienie w jego obrębie prowadzi do mimowolnego wypływu moczu. Przeszkodą podpęcherzową może być u mężczyzn np. przerastająca prostata.

Kogo dotyczy?

Nietrzymanie moczu może występować u ludzi w każdym wieku, niemniej badania wykazały, iż częściej nietrzymanie moczu spotykane jest u kobiet niż u mężczyzn, co jest związane z  samą budową anatomiczną dolnych dróg moczowych. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się schorzenia nietrzymania moczu są ciąże i porody w trakcie, których pojawiają się niejednokrotnie uszkodzenia w obrębie krocza. Również spadek hormonów przyczynia się do wiotczenia mięśni, co wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Dlatego też schorzenie to dotyka ludzi najczęściej po 45 roku życia.

Jak leczyć?

Po zdiagnozowaniu u urologa odpowiedniego typu nietrzymania moczu oraz jego przyczyny, specjalista podejmuje decyzję co do sposobu leczenia. Najczęściej wiąże się z koniecznością regularnego wykonywania ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Ponadto zaleca się odstawienie produktów zawierających kofeinę i napojów alkoholowych. U osób otyłych zmniejszenie masy ciała również wpływa na zmniejszenie liczby występujących mimowolnych wypływów moczu. Innymi słowy pacjent chcący się skutecznie pozbyć problemu nietrzymania moczu musi być zdeterminowany i przygotowany do zmiany swojego dotychczasowego stylu życia. Leczenie może być również wspomagane środkami farmakologicznymi a w ostateczności, może się okazać koniecznym przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Zazwyczaj jednak cierpliwość, systematyczność i determinacja pacjenta prowadzonego przez doświadczonego specjalistę, pozwala na uporanie się z tym wstydliwym problemem.