piwik


Nowotwór, rak piersi

Nowotwór piersiRak piersi

Każdego roku pięć tysięcy Polek umiera na raka piersi. Na szczęście liczba ta od kilku lat utrzymuje się na jednakowym poziomie. W przypadku tej choroby, tak jak przy każdym nowotworze szanse na wyleczenie zależą od wczesnego wykrycia. Pierwszym sposobem walki z tym rakiem jest prosty sposób, zwany badaniem palpacyjnym lub samobadaniem.

Badaj piersi

Nikt lepiej niż ty sama nie znasz swojego ciała, dlatego przeprowadzając raz w miesiącu badanie jesteś w stanie zauważyć wszelkie niepokojące objawy. Własny biust możesz obserwować przed lustrem, w łóżku, bądź pod prysznicem. Stojąc przed lustrem unieś wysoko ramiona i sprawdź, czy piersi nie zmieniły wyglądu, skóra nie jest napięta lub nie marszczy się, czy nie ma przebarwień. Potem ściśnij brodawkę i sprawdź, czy nie wycieka z niej płyn. Stojąc pod prysznicem, załóż lewą rękę za głowę, a prawą połóż na lewej piersi. Masując ją trzema środkowymi palcami, sprawdź czy nie czujesz zgrubienia lub guzka. W ten sam sposób skontroluj prawą pierś. Trzeci etap, to badanie na łóżku – połóż się na prawym boku, możesz pod bark podłożyć poduszkę, prawa rękę podłóż pod głowę, a lewą zacznij badać, tak jak pod prysznicem, prawą pierś. Potem zbadaj , lewą pierś, oczywiście zmieniając pozycję. Dla pewności skontroluj również węzły chłonne pod pachami. Najlepiej przeprowadzić badanie siedem dni po okresie, a w przypadku pań po menopauzie, wybrać jeden dzień w miesiącu i rygorystycznie przestrzegać terminu. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast się do lekarza. Ale pamiętaj, nie każdy guzek jest rakiem!

Co może niepokoić 

Objawami zmian nowotworowych może być pojawienie się zgrubienia w piersi, jej niespodziewane powiększenie lub zmniejszenie, zmiana kolory skóry, zaczerwienienie i bolesność brodawek , a zwłaszcza wyciek wydzieliny w kolorze krwi. Wklęsła lub zniekształcona brodawka, a także wszelkiego rodzaju bąble, czy owrzodzenia są sygnałem do wizyty u lekarza. Nie ulegaj jednak panice, większość kobiet ma asymetryczne piersi, a brodawki mogą wydzielać bezbarwny płyn związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w wieku przekwitania.

Najbardziej narażone

Zaledwie co 10 kobieta chorująca na nowotwór, raka piersi odziedziczyła po przodkach. Można to zbadać, ponieważ zidentyfikowano geny odpowiadające za raka piersi i jajników. Wykorzystała to najsłynniejsza celebrytka świata Angelina Jolie, która ze względu na obecność zmutowanych genów kancerogennych usunęła sobie obie piersi, aby uniknąć zagrożenia. Oprócz skłonności dziedzicznych, na zachorowanie w większym stopniu są narażone kobiety, które zaczęły miesiączkować przed 12 rokiem życia, lub w późnym wieku przeszły menopauzę. Panie bezdzietne również zaliczają się do grupy zwieszonego ryzyka, podobnie jak „puszyste” oraz te, które nadużywają alkoholu oraz palą papierosy.

Pamiętaj jednak, że 80 procent nowotworów piersi ma charakter łagodny, a odpowiednio wcześnie wykryte, są w pełni uleczalne. Badanie to 10 minut raz w miesiącu, więc nie ryzykuj – macaj cycki!