piwik


Rak kości

Rak kości to grupa nowotworów, które prowadzą do zmian w tkance kostnej. Zazwyczaj nowotwory kości mają charakter przerzutowy tzn. powstają wskutek rozprzestrzeniania się nowotworów złośliwych rozwijających się w innych tkankach czy narządach. Pierwotne nowotwory kości stanowią jedynie około 1-2 % całości występujących nowotworów tej tkanki, zatem stanowią margines, o którym warto jednak pamiętać. Szybko zdiagnozowana odmiana nowotworu kości daje szanse na całkowite wyleczenie i normalne życie.

Rodzaje nowotworów kości

rak kościNowotwory kości dzielą się na wiele różnych odmian. Jak już wyżej wspomniano, jedną ze stosowanych klasyfikacji jest podział na nowotwory pierwotne i wtórne. Nowotwory kości mogą mieć charakter łagodny ale również wyróżnia się formy złośliwe. Jedne odmiany występują częściej u osób starszych, a inne u młodszych. W przypadku pierwotnego raka kości najczęściej odnotowywanym rodzajem jest szpiczak mnogi, który rozwija się w komórkach plazmatycznych szpiku kostnego. Jest to nowotwór złośliwy, który dotyka najczęściej osób w wieku powyżej 45 roku życia. Z kolei mięsak kościopochodny, który jest również nowotworem pierwotnym, atakuje głównie osoby młode do 25 roku życia – głównie mężczyzn. Odmiana ta w głównej mierze atakuje przynasadowe okolice stawu kolanowego. Z kolei osoby w wieku średnim (grupa wiekowa w przedziale 30-60 lat) to grupa narażona na rozwój chrzęstniakomięsaka, który dotyczy tkanki chrzęstnej i najczęstszym miejscem jego lokalizacji jest kość udowa, miednica i kość ramieniowa, bądź kości obręczy barkowej. Poza wyżej wymienionymi występuje jeszcze szereg innych odmian raka kości takich jak: mięsak Ewinga, kostniakomięsak, guz olbrzymiokomórkowy, czy włókniakomięsak.

Objawy

Pierwsze oznaki raka kości są bardzo niespecyficzne i cierpiącemu na ten rodzaj choroby trudno się zorientować, że coś jest nie w porządku. Pierwszym objawem, na który zwraca się uwagę jest pojawiający się tępy ból w miejscu usytuowania nowotworu. Ból ten często jest na tyle dokuczliwy, że może choremu przeszkadzać w trakcie snu. Czasem może dochodzić do uszkodzenia, bądź nawet złamania kości. U niektórych pacjentów natężenie bólu wzrasta przy obciążaniu danej kości, czy też przy wysiłku fizycznym. Inne objawy zazwyczaj wymagają przeprowadzenia badań ogólnych, w których wykrywa się takie przypadłości jak anemię, powiększoną wątrobę i śledzionę, duże stężenie białka w moczu, podwyższoną ilość wapnia we krwi, a także może dochodzić do niewydolności nerek.

Diagnoza raka kości

Zdiagnozowanie tego rodzaju schorzenia jest dość skomplikowane, z uwagi na małą specyficzność objawów. Często do stwierdzenia jakichś nieprawidłowości dochodzi przypadkowo, przy złamaniach i wykonywanych z tej okazji badaniach rentgenowskich. Do badań pozwalających na zdiagnozowanie raka kości, zalicza się poza badaniem RTG, tomografię komputerową, badania morfologiczne krwi, badanie moczu. Stosuje się również badania fizykalne, podczas których lekarz szuka na ciele chorego namacalnych guzków w okolicach ciała, w których odczuwa się bolesność. Natomiast do bardziej specyficznych badań pozwalających na dookreślenie rodzaju nowotworu zalicza  się scyntygrafię kości oraz biopsję.

Leczenie  

W leczeniu raka kości wykorzystuje się metody szeroko stosowane również przy innych schorzeniach tego typu. Szeroko wykorzystywana jest m.in. chemioterapia farmakologiczna, radioterapia immuno- oraz hromonoterapia, a także podawane są środki łagodzące ból. Wykonuje się również operacje mające na celu usunięcie ogniska chorobowego, poprzez usunięcie guza (stosowane przy guzie olbrzymiokomórkowym). W skrajnych przypadkach stosuje się amputację kończyny.

W przypadku pierwotnego raka kości leczenie jest czasochłonne, ale przy wczesnym wykryciu choroby możliwe jest jej pełne wyeliminowanie. Natomiast nowotwór kości będący przerzutem z innego ogniska chorobowego, świadczy o dużym stopniu zaawansowania choroby, przez co leczenie przynosi ograniczony efekt.