piwik


Seks w połogu

Seks w połoguPoród to olbrzymi wysiłek dla całego organizmu, porównywalny do próby przeciągnięcia ciężarówki załadowanej po czubek plandeki. Dlatego dojście do jako takiej równowagi zajmuje kobiecie kilka do kilkunastu tygodni. Młode mamy są zazwyczaj zbyt zaabsorbowane nowym członkiem rodziny lub zbyt zmęczone, aby mieć siły i ochotę na seks. Również niezbyt atrakcyjny w ich mniemaniu wygląd sprawia, że łóżko kojarzy im się jedynie z miejscem do spania. Połóg, czyli okres 6 tygodni bezpośrednio po porodzie, to czas, gdy cały organizm powoli wraca do równowagi. Wtedy rozciągnięta macica wraca na swoje pierwotne miejsce. I te półtora miesiąca to powinien być czas absolutnej abstynencji, tym bardziej, że nie zagoiła się jeszcze rana po porodzie i jakiekolwiek próby zbliżenia mogłyby okazać się dla kobiety bardzo bolesne. Kolejnym aspektem przemawiającym za wstrzemięźliwością jest poporodowa suchość pochwy oraz szwy założone w miejscu nacięcia krocza. O tym, kiedy można rozpocząć życie seksualne powinien zadecydować ginekolog. Wprawdzie wiele kobiet w połogu po wstępnym zagojeniu ran wykazuje dużą ochotę na seks, ale należy pamiętać, że organizm nie jest jeszcze na to przygotowany i przedwczesny kontakt fizyczny może sprawić ból. Zwykle po porodzie kobiety nie ma zdecydowanie obniżony poziom libido, a odpowiedziana za to jest prolaktyna, hormon decydujący o laktacji i osłabiający zarazem popęd płciowy. Ten stan seksualnej ascezy może potrwać nawet do kilku miesięcy, ale minie na pewno.

Jeśli jednak młoda mama czuje się gotowa na miłosne igraszki, a lekarz wyrazi zgodę, powinna pamiętać o dobrym biustonoszu, ponieważ wskutek podniecenia, jej piersi będą produkować zwiększoną ilość mleka. A mokre od białego płynu skutecznie mogą zniweczyć nastój chwili. Bardzo ważną kwestią jest ponowna antykoncepcja. Tym bardziej, że młode mamy są bardzo podatne na zajście w kolejną ciążę. I między bajki można włożyć obiegowy pogląd, że karmienie piersią zabezpiecza. Wprawdzie w czasie karmienia piersią owulacja zostaje wstrzymana, ale nie we wszystkich przypadkach, dlatego beztroski seks z okresu ciąży należy odłożyć do lamusa i zacząć się zabezpieczać, chyba że mamy ochotę na kolejnego dzidziusia.

Najbardziej optymalne pozycje dla świeżo-upieczonej mamy to przede wszystkim te które nie obciążają krocza. Dlatego absolutnie powinno się wystrzegać pozycji na pieska i wszelkich je pochodnych. Z uwagi na bezpieczeństwo pozycja klasyczna została uznana przez lekarzy za najbardziej wskazaną dla kobiet po zakończonym połogu. Dotyczy to również pań, które urodziły wskutek cięcia cesarskiego. Pozycja na jeźdźca również jest optymalna z racji dominującej pozycji kobiety, która może w każdej chwili zmienić intensywność doznań. Zalecana jest także pozycja na łyżeczkę, oraz na siedząco. Natomiast wszelkie pomysły dotyczące seksu oralnego należy na jakiś czas zarzucić ze względu na możliwość doprowadzenia do stanu zapalnego pochwy i macicy. I najważniejsze – seks to nie jest obowiązek i panowie powinni o tym pamiętać.