piwik


Seksoholizm

Seks, to potocznie stosunek płciowy, akt miłosny, dowód uczucia, konsumpcja związku czyli źródło przyjemności, które tak jak inne przyjemności może doprowadzić do uzależnienia. Uzależnienie seksualne to jednostka chorobowa, chociaż jest kością niezgody wśród niektórych psychologów i psychiatrów. Podobnie jak w narkomanii czy alkoholizmie nałogowe zachowania seksualne wiążą się ze zniekształconym myśleniem, usprawiedliwieniem swojego zachowania i obwinianiem innych za powstałe sytuacje.

Co to jest

SeksoholizmOsoby uzależnione od seksu nadają seksualne znaczenie sytuacjom czy ludziom w najzwyklejszych zdarzeniach.  To stan patologicznego nasilenia erotycznych zainteresowań i aktywności seksualnej. Chorym jedynie seks nadaje sens życia. Jest to psychiczny przymus zachowań takich jak angażowanie się w działania o podłożu seksualnym (natręctwa seksualne, masturbacja, częste zdrady, nadmierne oglądanie pornografii). Skutki takiego zachowania mają wpływ na chorego i jego życie osobiste, zawodowe i emocjonalne. Są chorzy, którzy dążą do stosunku seksualnego lub orgazmu kilka razy dziennie, ale i są tacy którzy są uzależnieni od romansów, a dreszcze emocji powodują „polowania” i zdobywania, a nie sam akt seksualny. Seksoholizm może być uzależnieniem znacznie poważniejszym niż alkoholizm czy narkomania.

Przyczyny

Nie można jednoznacznie określić przyczyn pojawienia się u chorego schorzenia seksoholizmu. Do jednych z najczęstszych powodów zalicza się bark umiejętności radzenia sobie ze stresem. Innym powodem są zaburzenia libido powodujące wzmożenie popędu seksualnego. Dla innych początek choroby jest odskocznią od problemów czy sposobem rozładowania napięcia. Zwiększone ryzyko zachorowania zauważone zostało u osób, które maja problemy emocjonalne, nie radzą sobie z nerwami, wykazują skłonności do uzależnień, są nieśmiali, brak im wiary we własne możliwości.  Seksoholizm dotyka także osoby podatne na wpływ środowiska, które wykształciło szkodliwe i niewłaściwe poglądy oraz zachowania na temat seksu. Inną grupę stanowią osoby z uszkodzeniem płatów czołowych i ciała migdałowego mózgu.  Seksoholizm dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Choroba najczęściej jednak diagnozowana jest u mężczyzn.

Objawy

Jednym z podstawowych objawów choroby jest sprowadzenie wszystkich stref życiowych do poziomu erotyki i nadmierna aktywność seksualna. Chory stopniowo zaczyna izolować się od otoczenia bowiem celem jego życia staje się zaspokajanie potrzeb seksualnych często kosztem życia zawodowego, własnego rozwoju, życia towarzyskiego. Charakterystyczne dla osoby uzależnionej są częste zdrady, uprawianie seksu z „byle kim i byle gdzie”. Uzależniony nie angażuje się emocjonalnie, a jego zachowania nie dają mu żadnej satysfakcji i pogłębiają tylko chorobę. Seksoholizm wpływa nie tylko na osobę chorą, ale także na partnerkę dlatego częste jest prowadzenie podwójnego życia.

Leczenie

Psycholodzy i psychiatrzy mają odmienne zdanie na temat możliwości całkowitego wyleczenia seksoholizmu. Na pewno jest potrzebna i niezbędna pomoc psychologiczna. Musimy pamiętać, że leczenie uzależnione jest od każdego pacjenta, od stopnia uzależnienia, od tego czy zostanie odnalezione źródło problemu, od ogólnego stanu psychiczny chorego. W niektórych przypadkach stosowane i polecane są terapie związków, bowiem w poprawie stanu chorego partner może pełnić bardzo ważną rolę. Jedno jest pewne, nie wolno lekceważyć seksoholizmu bowiem jest to choroba rujnująca całe życie chorego i jego bliskich.