piwik


Skrzywienie przegrody nosa

Twarz jak i całe nasze ciało jest asymetryczne, bardzo niewielka część ludzi na idealnie prostą przegrodę nosa. Większość osób ma niewielkie skrzywienie i zwykle występują na niej tak zwane ostrogi i stan ten uznawany jest za prawidłowy. Problem zaczyna się w chwili kiedy zaczynają występować problemy, zaburzenia w oddychaniu, drożność nosa jest upośledzona i często towarzyszą takie choroby jak zapalenie zatok czy zapalenie ucha środkowego.

Diagnoza

Wystąpienie skrzywienia przegrody nosowej nie można zdiagnozować na podstawie tylko rozmowy z pacjentem, niezbędne jest wykonanie badań laryngologicznych. Do nich należy badanie wziernikowe jamy nosowej – rynoskopia przednia i tylna, rynometria pozwalająca ocenić przepływy powietrza w obrębie nosa czasami wykonuje się także badanie endoskopowe wnętrza nosa. Czasami konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej nosa oraz zatok przynosowych.

Przyczyny skrzywienia przegrody nosa

Przyczyną skrzywienia przegrody nosa jest zwykle wada rozwojowa. Często bezpośrednią przyczyną jest uraz – złamanie twarzy kości lub złamanie nosa. Zdarza się, że skrzywienie przegrody jest wynikiem urazu okołoporodowego.

Zapobieganie i objawy

Nie ma skutecznych metod w zapobieganiu skrzywieniu przegrody nosa, a objawy jakie mogą wskazywać na schorzenie to jednostronna niedrożność nosa, upośledzenie lub utrata węchu, często występujące bóle głowy. Skrzywiona przegroda może być przyczyną częstych infekcji związanych z drogami oddechowymi i przewodami łzowymi.

Leczenie

Skrzywienie przegrody nosaCelem leczenia skrzywionej przegrody nosa jest usprawnienie zaburzonego przepływu powietrza w obrębie jamy nosa. W przypadku zniekształcenia nosa istotna może być również poprawa efektu kosmetycznego. Leczenie jakie jest stosowane w tym schorzeniu to operacja. Dzięki niej można skutecznie pozbyć się problemów w oddychaniu przez nos, przywrócić pełną drożność, a dzięki temu pozbyć się nawracających chorób zatok czy dróg łzowych. Zabieg operacji często skutecznie likwiduje krwawienia z nosa, „nosową” mowę oraz zmiany alergiczne błony śluzowej, a także chrapanie i bezdechy.

W obecnym stanie rozwoju medycyny można zaproponować pacjentowi wiele metod operacji przegrody nosowej, od tradycyjnej do metody endoskopowej, której zwolennicy tej ostatniej twierdzą, ze jest najbardziej łagodna i efektywna dla pacjenta.

Po zabiegu

Po wykonanym zabiegu – zależy jaką metodą została wykonana po paru dniach powinna ustąpić bolesność po zabiegu. Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga sytuacja kiedy nieoczekiwanie pojawi się gorączka, zaczerwienie, obrzęk, silny ból lub inne niespodziewane objawy. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących diety albo aktywności ruchowej. Po wyleczeniu skrzywionej przegrody nosa komfort życia znacznie się poprawia, a wraz z nim całe zdrowie.