piwik


Tętniak mózgu

To bomba z opóźnionym zapłonem. Jeśli pęknie może spowodować paraliż, a nawet śmierć. Najgorsze jest to, że prawie wszystkie, bo aż 90 procent jest diagnozowanych już po pęknięciu. Oczywiście znanych jest wiele przypadków, że z tętniakiem można żyć długo, ale…..

Co to jest

tętniak mózguTo osłabienie ścianki tętnicy i utworzenia w tym miejscu czegoś w rodzaju kieszonki. Może to przypominać balon, który zbyt mocno ściśniemy podczas nadmuchiwania, a wówczas na gładkiej ścianie pojawi się jakby dodatkowa wypukłość, o znacznie cieńszej ściance. Tak właśnie tworzy się tętniak. Przyczyną jego powstania jest najczęściej miażdżyca, która nie tylko powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, ale także ich rozwarstwienie. Największe ryzyko  powstania tętniaka powstaje w wilku 50 i 60 plus, oczywiście pojawiają się częściej, ale zazwyczaj u osób obciążonych genetycznie. Zdecydowanie częściej i to trzy razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Częściej spotyka to kobiety, nawet dwa do trzech razy, niż mężczyzn.

Być może to on

Największym zagrożeniem jest brak objawów, oczywiście jeśli rosnąca bańka w żyłach jest zlokalizowana w niedalekiej odległości od istotnych nerwów, to mogą wystąpić tak zwane objawy nieswoiste. Dlatego jeśli pojawi się uporczywy ból za okiem, opadająca powieka, poszerzenie źrenicy lub ból głowy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Ale dal uspokojenia wszystkich „migrenowców” – uporczywe i nawracające bóle głowy nie są  objawami tętniaka. Natomiast jeśli nagle pojawia się potworny ból głowy, trzeba natychmiast udać się na pogotowie.

Kiedy pęka

Istnieje kilka czynników niekoniecznie wywołujących, ale sprzyjających pęknięciu tętniaka. Zalicza się do nich regularne picie kawy ( bo podnosi ciśnienie, również w osłabionej tętnicy), intensywne ćwiczenia fizyczne, energiczne wydmuchiwanie nosa,  silnych emocji ( bo powodują podwyższenie ciśnienia) i wreszcie seks ( z tego samego powodu, co wcześniej). Niesamowity ból, przypominający jakby uderzenie młotem, odporny na leki przeciwbólowe jest wyraźnym sygnałem, że już się stało – tętniak pękł. Może także nastąpić utrata przytomności. Gdy nadal zachowujemy świadomość, może pojawić się światłowstręt. Gdy wylew krwi z naczyńka jest niewielki, ból mija szybko, ale jego skutki mogą być zabójcze, dlatego koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Można wyleczyć

Niestety nie istnieją farmakologiczne metody leczenia. Najbardziej tradycyjnym jest operacja trepanacja czaszki, dotarcie do miejsca zagrożenia i wyłączenia” go z aktywności. Aby całkowicie uchronić pacjenta przed  zagrożeniem, zakłada mi się specjalny klips na szyję. Istnieje tez sposób, niewymagający otwierania czaszki opracowany przez polskich chirurgów. Polega on na wprowadzeniu przez pachwinę cewnika, za pomocą którego w tętniaku jest umieszczane coś na kształt miniaturowej sprężynki, która  przyspiesza krzepnięcie krwi.  Wprawdzie ta metoda  jest  nieco mniej inwazyjna, ale ryzyko powikłań jest podobne jak przy trepanacji.

Mimo, że ryzyko jest duże, pęknięcie tętniaka nie jest tożsame z wyrokiem. Wszystko zależy od  jego wielkości i do tego jak szybko dotrzemy na salę operacyjną. Rokowania po zabiegu są bardzo indywidualne, zdarza się, że już po kilkunastu dniach pacjenci wracają do domu, a bywają tez przypadki, że rehabilitacja jest bardzo długa i żmudna.