piwik


Zajady

Bolesne, brzydkie nacieki w kącikach ust, to właśnie jest tzw. zapalenie kątowe. Najpierw pojawia się pęknięcie, które po kilku dniach przekształca się w niewielką sącząca rankę, aby później zamienić się w bolesną nadżerkę uniemożliwiającą otworzenie ust.

Przyczyny

zajadyWilgotne i ciepłe środowisko jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii, zwłaszcza gdy organizm jest pozbawiony naturalnej odporności wskutek przyjmowania antybiotyków lub niewłaściwej diety z niewielką ilością witaminy B. Ryboflawina, bo tak jest nazywana odpowiada za stan błon śluzowych, gdy jej zabraknie pojawiają się stany zapalne. Niewłaściwa dieta, czyli niedobór mleka, sera, jaj i czerwonego mięsa skutkuje nieprzyjemnymi objawami w kącikach ust. Również choroby, takie jak cukrzyca, której są z resztą jednym z pierwszych objawów, czy niewłaściwa higiena jamy ustnej mogą powodować zmiany chorobotwórcze. Ciała obce w ustach takie jak aparat nazębny, czy proteza powodujące mikrouszkodzenia w jamie ustnej także zwiększają zagrożenie infekcją.

Jak się pozbyć

Eliminacja bolących miejsc to jedno, ale zapobieganie powstawaniu ich w przyszłości to zupełnie inna kwestia, dlatego problem należy potraktować całościowo. Przede należy wszystkim pożegnać się kawą, może nie do końca i nie na zawsze, ale dobrze jest ograniczyć picie na jakiś czas, ponieważ wypłukuje nie tylko magnez, ale również minerały i witaminy. Pikantne przyprawy i cukier nie tylko podrażniają uszkodzoną śluzówkę, ale dodatkowo sprzyjają rozwojowi drożdżaków. Odpowiednia dieta bogata w mleko, szpinak , groch, jaja i orzechy uzupełni niedobry witaminy B i wzmocni organizm niedopuszczając do powtórnego pojawienia się zajadów.

Domowe leczenie

Aby złagodzić niedogodności związane z nieprzyjemnym uczuciem, warto zajrzeć do spiżarki, bo zawsze można tam znaleźć coś, co poprawi komfort jamy ustnej. Najlepszym sposobem na szybkie pozbycie się „palącego” problemu są drożdże. Maseczka z drożdży wymieszanych z odrobiną wody złagodzi ból i przyspieszy gojenie się rany. Witamina B, wprawdzie rzadko bywa podstawowym składnikiem domowej apteczki, ale pewnością mamy i babcie mają ją „ na składzie”, gdy już mamy potrzebny specyfik pokruszoną tabletkę trzeba wymieszać z odrobiną masła i przyłożyć na bolące miejsce. Kolejnym sposobem jest zwykła maseczka z miodu, który wystarczy nałożyć w kącikach ust i zlizać dopiero po kwadransie. Maść aloesowa to jeszcze jedne sposób na pozbycie się uciążliwych zajadów. A gdy to żadna z metod nie przyniesie spodziewanego rezultatu, można udać się do apteki i zaopatrzyć się w stosowne leki. Jeśli i one nie zlikwidują zajadów, pozostaje jedynie wizyta u lekarza, ponieważ oznacza to, że problem jest znacznie poważniejszy.