piwik


Zapalenie nerek u dziecka

Nerki to bardzo ważny narząd w każdym organizmie, pełnią nie tylko funkcję wydalniczą, ale wraz z moczem wydalają szkodliwe produkty przemiany materii, zatrzymują niezbędne składniki, regulują objętość płynów ustrojowych, wpływają na ciśnienie tętnicze krwi i pełnia bardzo ważną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo – zasadowej organizmu, a także mają wpływ na układ kostny przez produkcję witaminy D3. Bez sprawnie działających nerek nie jest możliwe zachowanie pełni zdrowia.

Do najczęściej pojawiających się schorzeń układu moczowego dzieci jest odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz kłębuszkowe zapalenie nerek. Choroby nerek u dzieci maja podłoże genetyczne lub wynikają z niewyleczonych zakażeń układu moczowego, schorzenia te są bardzo niebezpieczne bowiem prowadza do zaburzenia funkcjonowania organizmu.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

zapalenie nerek u dzieckaZa nieprawidłowa prace nerek oraz rozwój zapalenia odpowiada zakażenie paciorkowcem lub powikłanie po przebytej wcześniej chorobie tj. szkarlatyna lub angina. Osłabiony układ odpornościowy nie jest w stanie obronić się przed atakiem zarazek i dochodzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych.

Kiedy dziecko przestaje oddawać mocz, pojawia się tzw. skąpomocz, a do tego wyniki badań wykazują obecność białka, krwi i wałeczków, a do tego można zauważyć pianę w moczu i brunatny kolor można podejrzewać, ze właśni e rozpoczęło się ostre zapalenie kłębuszkowe nerek, któremu towarzyszy ból w okolicy nerek, obrzęk twarzy, powiek, a czasami nadciśnienie tętnicze.

Każde nieprawidłowe wyniki badań moczu koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem, by chronić dziecko przed ostrym przebiegiem choroby i leczeniem szpitalnym. Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek zwykle ustępuje całkowicie, tylko w niewielu przypadkach kończy się trwała niewydolnością nerek. W 60procentach za to schorzenie odpowiadają wrodzone i uwarunkowane genetycznie wady rozwojowe w obrębie układu moczowego, zaś w 4 procentach to schorzenie nabyte. Dlatego bardzo ważnym jest, aby już po przebytej chorobie dziecko pozostało pod opieką nefrologa przez pewien czas.

Na kłębuszkowe zapalenie nerek chorują zazwyczaj dzieci do 11 roku życia.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Chorują na to schorzenie zarówno niemowlęta jak i starsze dzieci, a czasami nawet dorośli. Chorobę wywołują pałeczki okrężnicy , objawy jakie można zauważyć to w badaniu moczu znajdująca się duża ilość bakterii, leukocytów i białka, towarzyszy ból w okolicy nerek, czasami ból brzucha. Pojawia się nadciśnienie tętnicze, gorączka, biegunka, wymioty lub zaparcia, oddawanie moczu staje się bolesne. Zdarza się, ze występuje skąpomocz lub przeciwnie – nadmierne oddawanie. Każdy z opisanych objawów i złe wyniki badań moczu powinny skłonić opiekunów / rodziców do szybkiej konsultacji z lekarzem, bowiem są na tyle niepokojące objawy, których żadnym domowym sposobem nie możemy leczyć. Często objawem towarzyszącym odmiedniczkowemu zapaleniu nerek towarzyszy rozdrażnienie i złe samopoczucie.

W przypadku stwierdzenia odmiedniczkowego zapalenia nerek u niemowląt leczenie kontynuuje się w szpitalu przede wszystkim, aby zminimalizować pojawienie się powikłań pochorobowych. Ważne, aby badania i diagnoza została postawiona jak najszybciej, jest to bardzo ważne dla prawidłowego i skutecznego leczenia.