piwik


Zapalenie płuc

Zapalenie płuc oznacza stan zapalny rozwijający się w dolnych drogach oddechowych i jest jednym z groźniejszych schorzeń układu oddechowego – szczególnie dla małych dzieci i osób starszych. Choroba powstaje najczęściej wskutek bakteryjnej infekcji i może rozwinąć się jako powikłanie po przeziębieniu, czy też grypie. Na czym właściwie polega zapalenie płuc, jakie są jego przyczyny i jak przebiega leczenie?

Przyczyny

Zapalenie płucZapalenie płuc wywołują najczęściej bakterie lub wirusy, które wnikając do dolnych dróg oddechowych powodują reakcję w postaci gromadzenia się płynu w pęcherzykach płucnych i tworzeniu się nacieków zapalnych w obrębie miąższu płucnego. W zdecydowanej większości zapalenie płuc wywoływane jest przez bakterię paciorkowca zapalenia płuc.  Wśród innych przyczyn mogących wywołać stan zapalny płuc wymienia się jeszcze wirusy, grzyby oraz choroby autoimmunologiczne, czy też oparzenia wywołane działaniem środków chemicznych. Zapalenie płuc poza samym czynnikiem je wywołującym można podzielić jeszcze na pozaszpitalne oraz szpitalne. Zakażenia pozaszpitalne mają z reguły łagodniejszy przebieg, natomiast zapalenia szpitalne pojawiają się minimum po 4 dniach od przyjęcia do szpitala i wywoływane są przez szereg innych drobnoustrojów, z których część jest lekooporna.

Czynnikiem dodatkowo wpływającym na możliwość pojawienia się infekcji płuc są sytuacje, w których dana osoba zmuszona jest do długotrwałego przebywania w łóżku. Dotyczy to szczególnie osób chorych przewlekle. Długie przebywanie w pozycji leżącej sprawia, że płuca są gorzej wentylowane, co z kolei ułatwia namnażanie się bakterii i innych drobnoustrojów wewnątrz dróg oddechowych. Dlatego osoby przebywające długi czas w szpitalu są szczególnie narażone na wystąpienie stanów zapalnych tego rodzaju.

Objawy

Początkowa faza zapalenia płuc może objawiać się w różnorodny sposób, zależnie od czynnika wywołującego stan zapalny. Z reguły jednak objawy pojawiają się nagle i mają postać wysokiej gorączki (tzn. takiej, przy której temperatura ciała wynosi ponad 38 stopni Celsjusza), dreszczy, uczucia ogólnego rozbicia i osłabienia oraz kaszlu – początkowo suchego, a następnie mokrego. Towarzyszą temu bóle klatki piersiowej oraz odkrztuszanie ropnej plwociny, a przy oddychaniu często słyszalne jest charakterystyczne świszczenie. Powyższe objawy pojawiają się szczególnie przy zapaleniach typu bakteryjnego. W przypadku, kiedy czynnikiem wywołującym stan zapalny są wirusy, sytuacja może już nie być tak oczywista. Często zapalenie przebiega bez kaszlu i świstu w płucach, za to pojawia się senność, ogólne zmęczenie, a czasem biegunka. Aby poprawnie zdiagnozować wirusowe zapalenie płuc, lekarz często musi się posiłkować wykonaniem dodatkowych badań.

Diagnoza

Diagnozowanie polega na przeprowadzeniu wywiadu z chorym oraz badaniu z użyciem stetoskopu. W razie wątpliwości lekarz zaleca wykonanie badań dodatkowych takich jak zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, czy też badanie krwi, badanie bakteriologiczne plwociny, czy też badania immunologiczne.

Leczenie

Odpowiedni rodzaj leczenia dobierany jest w zależności od czynnika wywołującego chorobę. Przy bakteryjnych zapaleniach płuc stosuje się antybiotyki podawane doustnie, bądź też dożylnie. W trakcie terapii antybiotykowej zaleca się stosowanie leków osłonowych oraz uzupełniających florę bakteryjną jelit. Leczenie antybiotykami trwa z reguły od 7 do 14 dni. Szeroko stosowane są również leki przeciwgorączkowe oraz wykrztuśne. W rekonwalescencji ważny jest również wypoczynek i wspieranie leczenia witaminami.