piwik


Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego to jedno z tych schorzeń, które dużo częściej dotyka dzieci niż dorosłych. Wynika to z różnic w budowie anatomicznej narządu słuchowego pomiędzy organizmem młodym, a już w pełni rozwiniętym. U dzieci trąbka Eustachiusza jest nieco krótsza i ułożona poziomo, co znacząco ułatwia przemieszczanie się wydzieliny z zakażonych górnych dróg oddechowych i sprzyja tworzeniu nowych ognisk chorobowych w rejonie ucha środkowego i wewnętrznego. Najwięcej zachorowań spotykanych jest w okresie jesienno – zimowym, co świetnie koreluje również ze wzmożoną liczbą infekcji górnych dróg oddechowych. Nieleczone zapalenie ucha środkowego może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest podjęcie odpowiednich kroków.

Jakie są objawy?

zapalenie ucha srodkowegoCharakterystycznymi objawami występowania zapalenia ucha środkowego jest pogorszenie słuchu, wysoka gorączka, bóle głowy i ucha, bóle brzucha (czasem powiązane z wymiotami), a także wycieki ropy z ucha, która wypływa pod naporem zbierającej się wydzieliny po nieznacznym przerwaniu błony bębenkowej. Należy tutaj zauważyć, że pojawienie się wydzieliny zazwyczaj przynosi ulgę choremu, gdyż zbierający się płyn w końcu znajduje swoje ujście, co powoduje zmniejszony ucisk na okoliczne tkanki. Podczas wizyty u lekarza w celu potwierdzenia, bądź wykluczenia zaistnienia infekcji w obrębie ucha stosuje się badanie otoskopowe, w którym oceniany jest stan błony bębenkowej ucha i na tej podstawie określany jest stopień zaawansowania stanu zapalnego.

Leczenie

Jako, że zdecydowana większość infekcji powodujących zapalenie ucha środkowego ma charakter bakteryjny, najczęściej stosowaną metodą leczenia jest podawanie antybiotyków. W przypadku uporczywego bólu ucha i braku wysięków z jego obrębu, lekarz może przeprowadzić zabieg zwany paracentezą. Jest to nic innego, jak nakłucie błony bębenkowej w celu umożliwienia wypływu wydzieliny nagromadzonej w uchu na zewnątrz, co przynosi niemal natychmiastową ulgę. Ponadto w terapii stosuje się również standardowe leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Dodatkowo zastosowanie znajdują również krople douszne oraz krople do nosa, które obkurczając błonę śluzową poprawiają drożność także i trąbki słuchowej.

Czy zapalenie ma tylko jedną postać?

Poza standardowym zapaleniem ucha środkowego spotyka się również jego przewlekłą formę. Jest to długotrwały proces zapalny pojawiający się zarówno u dzieci jak i u dorosłych, który w perspektywie czasu może prowadzić do uszkodzenia struktur ucha. Charakterystycznymi objawami tego stan jest stały bądź nawracający wypływ wydzieliny z ucha. Często mimo samych wysięków chory czuje się dobrze i nie odczuwa innych dolegliwości. Niestety leczenie przewlekłego stanu zapalnego, jeżeli dojdzie już do zmian w strukturach ucha, może wymagać specjalistycznego leczenia szpitalnego.

Powikłania

Nieleczone zapalenie ucha środkowego może prowadzić do przerzucenia zapalenia z rejonu ucha na sąsiadujące struktury anatomiczne. Wśród powikłań związanych bezpośrednio z samym uchem wymienia się trwałe uszkodzenie słuchu. Natomiast wśród najczęściej pojawiających się infekcji będących następstwem niezaleczonego zapalenia ucha środkowego wymienia się zapalenie wyrostka sutkowatego oraz porażenie nerwów twarzowych. Leczenie powikłań jest długotrwałe, często wymaga hospitalizacji i nie zawsze możliwe jest całkowite wyleczenie.

Zatem ważnym jest aby w przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zapalenia ucha środkowego podjąć jak najszybciej kroki mające na celu zwalczenie infekcji w możliwie jak najkrótszym czasie.