piwik


Zgorzel zęba

Zgorzel zęba jest stanem zapalnym miazgi zęba jak i tkanek około wierzchowych. Stan ten wywoływany jest przez bakterie gnilne zwane beztlenowymi. Rozwój bakterii w miazdze zębowej początkowo przebiega bezobjawowo, bo w wielu przypadkach nie powoduje dolegliwości bólowych i nikt nie jest świadomy namnażania się bakterii, które mogą doprowadzić do potrzeby usunięcia zęba chorego jak i zdrowego.

Objawy

Bakterie gnilne – beztlenowe dostają się przez ubytki lub próchnicę do miazgi zęba, gdzie zaczynają się namnażać. Początkowo nie dają żadnych objawów, po osiągnięciu stadium zaawansowanej choroby pierwszym sygnałem jest ból pojawiający się przeważnie w nocy. Dlaczego w nocy? Ponieważ pozycja leżąca powoduje wzrost ciśnienia w głowie, a powstający stan zapalny utrudnia odpływ krwi z miazgi zęba i powoduje ucisk, a w konsekwencji ból. Wraz z namnażaniem się bakterii i rozwojem choroby pojawia się specyficzny, nieprzyjemny zapach z ust, którego mycie zębów i stosowanie płynów do płukania nie jest w stanie zniwelować. Beztlenowce mogą zaatakować zęby zdrowe jak i te, w których zostały wypełnione ubytki. Drogą do zdrowych zębów przedostawanie się bakterii są kanały, a do zaplombowanych zębów dostają się przez najmniejsze uszczerbki. Rozwijający się stan zapalny prowadzi w wielu przypadkach do niszczenia kości i powstawania torbieli, które nieleczone praktycznie zawsze muszą zakończyć się zabiegiem na chirurgii szczękowej. Bakterie beztlenowe mogą zainfekować cały organizm przedostając się do obiegu krwionośnego i spowodować np. zaburzenia krzepliwości krwi. W rozwiniętym stanie zapalnym może pojawić się obrzęk, gorączka (nawet do 39 st.C) i ciągły ból zęba – zębów. Zgorzel zęba

Przyczyny

Bakterie gnilne dostają się do miazgi zęba przez ubytki na zębach lub próchnicę, która w znacznym stopniu pomaga rozwojowi stanu zapalnego. W zainfekowanej miazdze zęba następują chemiczne przemiany i powstają trupie jady, kwasy i inne szkodliwe substancje, które powodują powolne i skuteczne obumarcie miazgi. Obumarcie miazgi zęba może doprowadzić do wypadania zębów, bowiem jeżeli jeden ząb jest zainfekowany to w niedługim czasie bakterie przeniosą się np. drogą kanałową na inne, zdrowe zęby. Bakterie gnilne mogą zaatakować korzenie zębów, co w efekcie może doprowadzić do zainfekowania całej jamy ustnej i pozbawić całkowicie uzębienia.

Powikłania

Bakterie gnilne, beztlenowe są bardzo niebezpieczne jeżeli przedostaną się krwi i zaczną infekować kolejne organy organizmu. Jednym z powikłań jest zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego czy wstrząs septyczny.

Leczenie

Niestety skutki leczenia nie są w 100% skuteczne. Dlatego, ze choroba rozwija się przez długi czas bezobjawowo leczenie może być podjęte czasami zbyt późno. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać to zrobienie zdjęcia Rtg na podstawie którego można ocenić jakich zniszczeń dokonały już beztlenowce. Kolejny krok, to leczenie kanałowe, usunięcie wszelkich substancji, oczyszczenie miazgi i wypełnienie. Nie każdy ząb w taki sposób można uratować, każdy przypadek jest indywidualnie traktowany, w sytuacjach kiedy już jest niemożliwe pełne oczyszczenie miazgi – lepiej usunąć zęba, a wraz z nim źródło zakażenia. Leczenie jest trudne i nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat, dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka, a do niej należy codzienna dokładna higiena jamy ustnej oraz systematyczne przeglądy zębów co 6 miesięcy.