piwik


Żółtaczka noworodków

Żółtaczka noworodków jest w miarę powszechnym zjawiskiem, bowiem występuje u około 60% dzieci, które przyszły na świat w wyznaczonym terminie porodu i u 100% wcześniaków. Na skórze dziecka pojawia się charakterystyczne żółte zabarwieni skóry zwykle w 2 – 3 dobie życia, które jest wynikiem wysokiego stężenia bilirubiny. Nazywamy ją także żółtaczką fizjologiczną, bowiem nie jest groźna dla dziecka, ale nie można jej zupełnie zlekceważyć.

Objawy

żółtaczka u noworodkówDo tej pory jasna skórka dziecka nabiera barwy żółtej, mocz oddawany też zaczyna zmieniać kolor na intensywnie żółty. Początkowo zażółcenie pojawia się na twarzy i stopniowo zajmuje całe ciało nie omijając śluzówek jamy ustnej i białek oczu. W momencie ustępowania choroby najpierw odbarwiają się stopy, ciało a na końcu twarz dziecka. Te wszystkie objawy najczęściej występują w 2 lub 3 dobie życia i mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni. U wcześniaków największe nasilenie następuje w 6 lub 7 dobie życia i może trwać nawet do trzech tygodni.

Przyczyny

Przyczyna pojawienia się żółtaczki u noworodków jest rozpad krwinek czerwonych, których dziecko posiada w nadmiarze po okresie życia płodowego. W czasie rozpadu erytrocytów uwalniany jest barwnik, który po dostaniu się do wątroby przechodzi wraz z żółcią do jelit i wydalany jest z kałem. Proces ten trwa, część barwnika przedostaje się do krwi i wydalana jest wraz z moczem – stąd zabarwienie na kolor żółty lub pomarańczowy. Wydalanie barwinka jest traktowane jako normalny proces i stąd druga nazwa – żółtaczka fizjologiczna. Jednak nie możemy zupełnie zlekceważyć jej, bowiem u niektórych dzieci poziom bilirubiny jest bardzo wysoki i utrzymuje się długo, a przyczyną tego stanu rzeczy może być problem w usuwaniu barwnika z organizmu. Taki stan zdarza się np. w przypadku niezgodności grup krwi pomiędzy matką a dzieckiem lub spowodowany może być zakażeniem.
Szczególnej uwagi wymaga dziecko, którego rodzice mają konflikt serologiczny w zakresie układu Rh lub ABO. U takich noworodków zwykle żółtaczka pojawia się już w pierwszej dobie życia i często zaliczana jest do żółtaczek patologicznych.

Kiedy do lekarza?

Żółtaczka fizjologiczna nie wymaga leczenia, a w patologicznej nie wolno dopuścić do przekroczenia określonego stężenia bilirubiny. Jednakże mogą wystąpić objawy dodatkowe, które wymagają kontaktu natychmiastowego z lekarzem, do nich należą sytuacje kiedy pojawi się u dziecka gorączka przekraczająca 38 st. C, na skórze wystąpią wybroczyny – czerwone plamki, które po naciśnięciu lekkim skóry znikają, jeżeli dziecku spadnie temperatura ciała poniżej 36 st. C – może zaistnieć podejrzenie zakażenia. Jeżeli maluszek staje się nadmiernie płaczliwy, a jego brzuszek jest duży i twardy, a do tego pojawiły się jasne stolce należy jak najszybciej udać się do lekarza, bowiem mogą to być oznaki powiększonej wątroby, zaburzeń jelitowych lub dróg żółciowych. Jeżeli skóra dziecka nabiera odcina szarego, zielonkawego, silnie pomarańczowego lub cytrynowego należy zbadać poziom bilirubiny bowiem może zachodzić podejrzenie o zakażenie. Kiedy dziecko jest niespokojne, nie chce jeść i ma zmniejszony odruch ssania musimy zwrócić uwagę na ilość oddawanego moczu i stolca – minimum 6 pieluszek z moczem i 2 stolce na dobę to konieczność, bowiem bilirubina jest usuwana z organizmu z kałem i moczem.
Kontaktu z lekarzem wymaga sytuacja, kiedy żółtaczka pojawi się ponownie po 7 dniu życia oraz kiedy utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie.

Powikłania

Żółtaczka fizjologiczna ustępuje bez powikłań, ale niekorzystne skutki może nieść długo utrzymujący się poziom wysokiego stężenia bilirubiny. Najpoważniejszym powikłaniem jest niewydalenie barwnika i odkładanie go w pewnych częściach mózgu maluszka, co może mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój ruchowy i psychiczny dziecka.