piwik


Życie seksualne nastolatków

W ostatnich latach temat życia seksualnego nastolatków zaczął pojawiać się w mediach jako pole do wypowiedzi dla różnego rodzaju psychologów, lekarzy czy nawet autorytetów moralnych. Każdy z nich przedstawiał swoje argumenty za i przeciw rozpoczynaniu współżycia wśród tej grupy wiekowej. Dodatkowo jesteśmy atakowani informacjami o skandalicznych, zwierzęcych wręcz „grach erotycznych”, w których to rzekomo nastolatki się lubowały. Jak jest naprawdę? Jak wygląda życie erotyczne przeciętnego nastolatka?

Garść statystyk

życie seksualne nastolatkówWg badań średni wiek inicjacji seksualnej w Polsce wynosi 17,7 lat. Jest to jeden z późniejszych wieków w Europie, później od młodych Polaków przygodę z seksem zaczynają jedynie Włosi i Turcy. Na drugim biegunie jest Islandia, gdzie średni wiek inicjacji wynosi 15,6 lat. Jak każda średnia, wynik ten nie daje nam dobrego oglądu na sytuację. Z pomocą przychodzą więc bardziej szczegółowe badania dotyczące wieku inicjacji. Wynika z nich, że ok. 20% chłopców w wieku 15-16 ma już za sobą pierwsze doświadczenia seksualne. Wśród dziewcząt w tej grupie wiekowej odsetek ten wynosi ok 14%. W grupie wiekowej 17-18 lat odsetek wynosi odpowiednio 38% dla dziewcząt i 45% dla chłopców. Warto dodać, że na przestrzeni ostatnich 20 lat liczby te wzrosły nieznacznie u płci męskiej, natomiast u płci żeńskiej zanotowano duży, ponad dwukrotny wzrost w obu kategoriach wiekowych. Specjaliści twierdzą, że dziewczęta wkrótce „wyprzedzą” chłopców w tych statystykach.

Seks nastolatków

Zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców najwięcej doświadczeń seksualnych to stosunki dopochwowe. Doświadczenia z seksem analnym ma za sobą ok. 10% dziewcząt w wieku 15-17 lat, zaś z seksem oralnym ok. 12%. Wśród chłopców odsetki te są niższe, sięgające kilku procent. W przypadku obu płci występuje jednak tendencja wzrostowa dla stosunków analnych oraz oralnych. Jest to spowodowane przede wszystkim obawami o zajście w ciążę w wyniku stosunku dopochwowego, co skłania młodych ludzi do uprawniania „bezpiecznych”, w ich mniemaniu, rodzajów seksu. Jest to tendencja bardzo niebezpieczna, gdyż prowadzi ona do wzrostu liczby zachorowań na różnego rodzaju choroby okolic ust czy odbytu. Dlaczego tak jest?

Smutna rzeczywistość

Rzeczywistość związana ze stosunkami płciowymi nastolatków wygląda obecnie dość ponuro. W wielu domach seks jest tematem tabu, przez co młodzi ludzie są zmuszeni czerpać informację na temat seksu z internetu lub z rozmów z rówieśnikami. Jak powszechnie wiadomo nie zawsze są to źródła oferujące rozsądną wiedzę, co często prowadzi do ciężkich problemów związanych ze współżyciem. Brak rozmów z bardziej doświadczonymi ludźmi, np. rodzicami, sprawia, że nastolatkowie nie wiedzą zbyt wiele o antykoncepcji, przez co decydując się na seks często wybierają seks oralny lub analny, który w ich mniemaniu jest rozwiązaniem bez ryzyka. A może to być bardzo niebezpieczne. Po drugiej stronie medalu znajduje się współczesna kultura masowa, która bombarduje nas seksem ze wszystkich stron. Nastolatkowie chcąc być na czasie często podejmują decyzję o współżyciu, nie będąc na nie przygotowanymi. Robią tak, bo „wszyscy tak robią”. Wszystko to sprawia, że młodzi ludzie znajdują się obecnie w bardzo niekomfortowej sytuacji, w której z jednej strony są niedostrzegający problemu dorośli, a z drugiej presja otoczenia popychająca ich do działania oraz zwykłe ludzkie potrzeby, które muszą być zaspokojone.

Weźmy sprawy w swoje ręce

Jedno jest pewne, grożenie palcem i mówienie, że na seks trzeba poczekać do pełnoletności lub najlepiej do ślubu nie ma w dzisiejszych czasach najmniejszego sensu. Młodych ludzi należy edukować, zachęcać ich do podejmowania samodzielnych decyzji, a przede wszystkim uświadamiać o konsekwencjach rozpoczęcia współżycia płciowego. Największe pole do popisu mają w tej dziedzinie rodzice nastolatków, w mniejszym stopniu jest to zadanie oświaty. Młody człowiek powinien wiedzieć, że może porozmawiać z rodzicami na nurtujące go tematy, a rodzice powinni być świadomi, że jeżeli nastolatek nie dostanie rad od nich, to z pewnością znajdzie je w internecie lub u znajomych. Pytanie do rodziców, czy chcą oddawać tak ważną dla człowieka sferę jak seks obcym, często niekompetentnym osobom? Czy może lepiej przełamać tabu i porozmawiać szczerze z synem lub córką.